Budete cestovať lietadlom? Spoznajte svoje práva a pripravte sa na možné komplikácie

Prišlo sem leto a s ním obdobie ideálne a typické pre dovolenky. Niekomu možno stačí zájsť autom alebo vlakom do vzdialenejších končín našej republiky, prípadne do susedného mesta či obce, niekto možno túži zrelaxovať doma. No čoraz viac Slovákov uprednostňuje výlety do zahraničia, predovšetkým v rámci výhodných letov pre krajiny EÚ. Vtedy sa najšikovnejším a pomerne výhodným prepravcom stáva letecká spoločnosť.

Letisko, žena na letisku, dievča, eskalátor

Ale nie vždy ide o šťastnú voľbu, nakoľko aj v tomto odvetví sa môžeme stretnúť s neželanými situáciami, najmä ak ide o meškanie letu a našou následnou bezmocnosťou, respektíve odkázanosťou a neschopnosťou s touto krivdou niečo spraviť. O to viac v prípade, ak vravíme o meškaní dlhšom než tri hodiny alebo priamo o zrušenom lete.

Žiaľ, rovnako ako aj v leteckej doprave meškania nebývajú výnimkou, no môže byť medzi nimi zásadný rozdiel v odkázanosti na to, o akom dlhom meškaní vravíme a aké nám následne vznikajú nároky.

Nemusíme vravieť o niekoľkominútovom meškaní, ale v nejednom prípade sa počíta priam na hodiny. A vieme, že takáto situácia dokáže plány reálne skomplikovať. Nielen z pohľadu dlhého čakania, ale tiež v tom, že nestihneme ďalšie prípoje a skrátka plány sa sypú na prach, v lepšom prípade sa riadne domotávajú. Veľa ľudí možno zvolí naštvanosť, paniku, pocit beznádeje, ale stále sa nájde veľa tých, čo chcú požadovať kompenzáciu. Právom!
Lietadlo, let, krajina, západ slnka, večer

V súlade so zákonmi EÚ cestujúci majú právo na rôzne druhy kompenzácií, pričom ak vravíme o meškaní 2 hodiny, respektíve menej než 3 hodiny, zákazníci leteckej spoločnosti majú nárok na preplatenú stravu, ubytovanie, dva telefonáty a e-mail.

Iná situácia ale nastáva, ak ide o dobu dlhšiu než 3 hodiny alebo zrušenie očakávaného príletu. Vtedy cestujúcim vzniká nárok na finančné odškodnenie (250 – 600 eur), no celý postup nemusí byť taký zrejmý a jednoduchý. Vždy je preto lepšie v tomto prípade osloviť agentúru, ktorá sa na konkrétny typ kompenzácie orientuje a ponúka vám svoje služby.