Dlažba, alebo drevo?

Kvalitná podlaha je jedným zo základných parametrov domu, alebo bytu, bez ktorého to skrátka nejde. Pri rekonštrukciách, alebo stavbách nových objektov je aj často kameňom úrazu. Oboje majú svoje pre a proti a rozhodnúť pre správny typ vhodný pre konkrétnu domácnosť sa je často veľmi ťažké.

kameny
 
Dlažba
 
Je ťažká, chladivá a pevná. Jej odolnosť ju priam predurčuje pre miestnosti, kde je podlaha vystavovaná veľkej záťaži v podobne špiny a ťažkých predmetov. Dobrú dlažbu je jednoduché udržiavať a vydrží vám celé roky. Keďže sa na panel lepí hrubou vrstvou lepidla, môže byť jej odstraňovanie niekedy veľký problém a z jednoduchého úkonu sa stane zdĺhavý proces. Strhávanie dlažby je hlučné a prašné. Niekedy aj nebezpečné, ak sú úlomky ostré.
Dlažba sa nehodí do chladným obytných miestností, no pre pivnice je svojou schopnosťou nedržať prebytočné teplo priam ideálna. Ak predsa len túžite po dlažbe, ale vizuálne sa vám oveľa viac páči drevo, neklesajte na duchu. Na trhu je množstvo vzorov, ktoré vyzerajú navlas rovnako ako drevené parkety, no ide o pevnú kameninu.
 
Podlaha
 
Či už ide o pravé drevo, alebo drevené imitácie, vyžaduje zvýšenú starostlivosť opatrnosť, keďže je mäkšia ako dlažba a teda nie je taká odolná voči poškodeniu. Mäkkosť ale šetrí kĺby a tak je vhodná do bytov a domov, kde ľudia trávia veľa času. Pre údržbu sú vhodné rôzne prípravky na vyživovanie dreva, ktoré zaručia dlhšiu pevnosť a pekný vzhľad. Nemali by ste zabúdať ani na pravidelné lakovanie, aby sa zabránilo prenikaniu špiny do prasklín.

parkety
 
Pri výbere sa nikdy nezabudnite poradiť s personálom predajne. Určite vám radi poradia a poskytnú množstvo materiálov na preštudovanie. V každej serióznej predajni by mal byť k dispozícii katalóg s popisom a cenou. Ponuka je v súčasnej dobe skutočne bohatá a tak si určite každý príde na svoje.