Sú koberce praktické?

Alergici
 
Tak ako pribúda v našich domovoch prachu, máme medzi sebou aj väčšie množstvo alergikov než v minulosti. Medzi ľuďmi panuje názor, že koberce držia prach a tým sa ho v našej domácnosti usadí viac ako keď máme podlahy. Táto teória však nie je jednoznačne potvrdená, pretože prach, ktorý sa usadí na koberci, nelieta vo vzduchu, a ak prášite a poctivo vysávate, prach z koberca nemá byť prečo problémom.

lego
 
Domáce zvieratá
 
Kto by nemiloval malých roztomilých chlpáčikov? Asi iba naše koberce. Ak ste domáca pani a upratovanie po našich štvornohých členoch domácnosti vám problém nerobí, gratulujeme. Každodenné odstraňovanie chlpov však pre väčšinu ľudí nie je najkomfortnejšie.
 
Navyše, ak sa vo dverách zjaví návšteva, čerstvý chuchvalec srsti na koberci im udrie do očí ako prvý. Pomôcť môže namiesto kobercov umelá srsť, na ktorej nielen že nebude vidno žiadne stopy, ale pre vášho miláčika bude obľúbeným miestom na váľanie, lebo mu bude pripomínať volanie divočiny. Tým ušetríte aj iné zraniteľné miesta vášho interiéru.

pes
 
Podlahové kúrenie
 
Pri podlahovom kúrení je funkčnosť koberca skutočne iba v prípade, že máte malé dieťa a nechcete aby trávilo pri hrách veľa času sedením na tvrdom povrchu (hoci zo zdravotného pohľadu by to nemalo škodiť). Ak to nechcete s kobercami preháňať, umiestnite len malé tenké koberčeky na najobľúbenejšie drobcove miesta. Je dobré, ak sú tieto koberce prateľné, pretože nehody pri jedení či tvorivom maľovaní sa vyriešia rýchlo pomocou práčky.
 

Bezpečnosť kobercov

 
Každý rodič vie, že stačí malá chvíľka, a dieťa sa razom ocitne na zemi či hore nohami. Ak zariaďujete detskú izbu, kúpte koberček s pogumovaným spodkom. Ak vám padol do oka iný typ, dokúpte k nemu gumovú podložku, ktorú vám radi poskytnú v predajniach s kobercami.
 
Pri malých deťoch sú vhodné koberce s krátkym vlasom. Omrvinky, keksíky či banán sa z dlhého vlasu odstraňujú nepomerne ťažšie a aj po chemickom čistení zostane koberec poznačený. Opäť skúste voliť menšie koberčeky, ktoré sa zmestia aj do práčky a tak ich môžete kedykoľvek oprať a nespoliehať sa na čistiareň.