Dom a byt

Domov či byt? Domov či dom? Na prvý pohľad ťažšie ako Hamletova dilema

Čo je skutočná pointa?

Vedieť, čo chcete. Poradiť vedia realitné kancelárie. Sú tu pre Vás, pomôžu, ponúknu akcie, často zabezpečia aj úradné záležitosti. Dajte si pri vyberaní bývania čas, rozmýšľajte, diskutujte. Čím viac sa pýtajte. Položte si priority. Choďte na obhliadky. Prejdite aj desať nehnuteľností, ale nájdite miesto, v ktorom budete môcť žiť. Nevzdávajte sa svojich cieľov, ak to nie je absolútne nevyhnutné.

relax
                                                                                         
Všetko sa to môže zdať zbytočne zložité a najľahšie by bolo zobrať prvé, čo ponúknuť, ale osoba, ktorá bude musieť so zlým výberom žiť, ste Vy. Verte, nie je príjemné sa z práce alebo školy vrátiť domov, keď tam ani nechcete byť.  

Postup?

Z fotiek sa veľa nedozviete, a tak určite nekupujte novú nehnuteľnosť kým si ju nepozriete osobne. Ak by Vám maklér ohliadku neponúkol, určite sa pýtajte.    
Ste v byte alebo dome, na ktorom ste sa s maklérom dohodli. Nemali ste dobrý začiatok dňa, vymenili ste deťom desiaty do školy, alebo káva, čo ste si na prednášku kvantovej mechaniky v praxi spravili, už viac neúčinkuje. Maklér Vás vedie spálňami, kúpeľňami, ukazuje, že všetky dvere fungujú, a že toto je po čom túžite.                       

rodina    
                                                                               
Je kľúčové, aby ste sa zastavili a popremýšľali. Ranné starosti nie sú podstatné. Dôležité je, že vyberáte miesto pre svoj budúci život. Nezabudnite, ak si vyberiete dobre, nebude Vás trápiť, či ste trávili čas prehliadkou iných piatich alebo desiatich rezidencií.                                                                            
Poproste makléra o minútku na premýšľanie. Prejdite sa po dome. Zopakujte si svoje priority. Sami seba sa pýtajte:

·        Čo je pre mňa pri bývaní najdôležitejšie?Pretože ak najviac zo všetkého chcete mať vo svojom dome krb, tak dom, ktorý ho nemá, odmietnite. Makléra to nezničí a spoločne nájdete iné miesto.

budova

·        Je toto vhodné miesto pre moju rodinu?Viete si predstaviť, že na každom metri štvorcovom trčí klinec, okno je rozbité, alebo kúrenie   sem-tam nefunguje? Možno to vyhovie na pár rokov štúdia trom vysokoškolákom, ale nie rodine s deťmi.

·        Čím sa toto miesto líši od ostatných?Každé je niečím čarovné. Porovnávajte prehliadku číslo jedna s dva. Myslite na to, čo chcete viac. Ak milujete každodenné slnko a príjemný ranný vzduch, ale byt sa nachádza v tmavej zaľudnenej časti mesta, byt neberte. Choďte až po tom treťom v odľahlej štvrti.

·        Zo všetkého najdôležitejšie: Pôsobí na mňa ako domov? Rozhodnite sa či, možno aj po menšom prerobení, tu budete môcť bývať. Osoba, na ktorú musí zapôsobiť ste Vy. Buďte si istí, že keď vojdete, cítite sa príjemne.
Samozrejme, je potrebné myslieť aj na financie. Ak byt za obrovské peniaze nestojí, nekupujte ho. Teraz už môžete ísť, Vaše budúce bývanie čaká len na Váš príchod. Ja už len prajem, nech nájdete všetko podľa predstáv.