Rubrika: Internet

Nástrahy internetu

Nástrahy internetu

S Internetom sa u nás objavili aj hrozby, ktoré sme dovtedy nepoznali. Niečo tak neviditeľné sa stáva, čím Ďalej tým viac viditeľným a reálnejším než to, čo vidia naše oči. A reálnejšie sú aj hrozby číhajúce na každej webovej stránke. Či už ide o obyčajné vírusy, ktoré kazia naše zariadenia, alebo o znehodnotenie a využitie našich osobných údajov a fotografií a iného citlivého obsahu.  Naše súkromie je odhaľované a mi sa veľa krát nebránime, pretože hrozbe ani nerozumieme ani ju nevycítime. Tu je niekoľko rád, ako sa aspoň trochu brániť, či vystihnúť okamih kedy zaradiť spiatočku a nenechať sa oklamať, či zneužiť.

binární.jpg

Osobné údaje

Ak od vás niekto žiada Vaše osobné údaje je dôležité si overiť na, aké účely sa budú využívať. Fotografie len tak nikomu neposkytujte. Sociálne siete majú rôzne prednastavenia, čo sa týkajú ochrany Vášho súkromia a preto je najlepšie ich nastaviť tak, aby fotografie a citlivé informácie boli dostupné len vami známymi osobami.

Sexuálne služby

Už sa Vám určite stalo, že stránka, na ktorú ste sa odklikali vyhodila reklamu so sexuálnym konceptom. Mnoho ľudí ponúka telefonické či chatové služby tohto typu. Treba byť obozretný, pretože riziko toho, čo sa stane po zavolaní na určité číslo, či po súhlasení video chatu môže byť rôzne. Ak od vás žiadajú  intímne fotografie, je úplne nelogické poskytnúť im ich, ak by ste sa len nechceli nájsť na ďalší deň na nevhodnej stránke, určitej pre dospelých, a niekto by týmto zarobil na úkor vašej tváre.

hakcner.jpg

Pedofília

Pri nadviazaní na predošlú tému sa môžeme uberať aj smerom ku pedofílií. Deti veľa krát nevedia správne vynaložiť s podobnými skúsenosťami a ľahko hocikomu naletia, hlavne ak sú zvedavé. Internetové prehliadače ponúkajú ochranu proti takýmto nebezpečenstvám a to zablokovaním podobných stránok a akéhokoľvek obsahu, ktorý nepatrí pred oči detí.
Je potrebné si vždy rozmyslieť, čo kam uverejníte, aj keď sa jedná napríklad len o Facebook. Vaše údaje sú dôležité a v nesprávnych rukách by sa Vám to nemuselo oplatiť.

Chcete vedieť, čo robia vaše deti na internete? Skúste Keylogger

Chcete vedieť, čo robia vaše deti na internete? Skúste Keylogger


Ak sa rozhodnete nainštalovať tento program, tak sa vám po tomto úkone začne zobrazovať hlavné okno. V tomto hlavnom okne prebieha monitorovanie a aj ovládanie celého tohto programu. Ak chcete vedieť, čo vaše deti na internete robia, stlačte tlačidlo start monitoring. Ak sa rozhodnete tento proces ukončiť, tak stlačíte tlačidlo stop monitoring.

počítač

Ďalším oknom je okno Logs. Toto okno obsahuje záznam o vašej aktivite na internete. Ak kliknete na meno toho, ktorého sledujete, tak si môžete odsledovať všetky záznamy o klávesoch, ktoré stlačil, taktiež môžete mazať všetky záznamy a samozrejme aj pozerať na snímky obrazovky. Pri tomto programe sú práve snímky obrazovky veľmi podstatné, keďže využívanie klávesnice nehovorí v plnej miere o aktivite, ktorá prebieha na obrazovke. Tieto intervaly snímok sa dajú nastavovať podľa vašej vôle a je možné sledovať aj aktivitu aplikácie a nepochybne aj webové stránky, ktoré sledovaný navštívil.

ochrana

Tento program je bezplatný len pre nekomerčné využívanie, to znamená, že má určité obmedzenia. K týmto obmedzeniam patrí napríklad to, že osoba, ktorá je sledovaná zbadá ikonku aplikácie a hneď vie, že sledovací program beží. Okrem free verzie, je k dispozícii aj platená verzia, ktorá má funkciu ukrytia aplikácie, taktiež skrytie procesov a aj programových súborov, zasielanie aktivity na mailovú adresu alebo zabezpečenie pred vypnutím programu za pomoci hesla.

Myslite stále na ochranu

Ak si chcete držať deti na uzde, tak ide o dobrý nástroj, vďaka ktorému môžete vidieť správanie vašich detí na internete. Tento program však nie je možné pokladať za bezpečnostný nástroj. Vo vašom počítači by teda rozhodne nemal chýbať najnovší antivírus a aj firewall. Ďalším nástrojom ochrany, ktorý posilní bezpečnosť je napríklad filter, ktorý je poskytnutý od operátora v internetovej prípojke.

Sladká návnada pre hackerov

Sladká návnada pre hackerov

Zvyčajne si predstavujeme hackerov ako nejakých bledých sociopatov, ktorí sedia denne a noc iba v pivnici, pozerajú sa na obrazovku počítača a snažia sa čo najviac ublížiť ľudom pre ich vlastné potešenie. V skutočnosti sú ale hackeri, motivovaní z iných dôvodov. Pre niektorých sa hackovanie stáva vášňou, pre iných – obchod.
Boli Identifikované tri hlavné druhy motivácie, samozrejme, tieto motivácie sa môžu do určitej miery prekrývať :

hacker

·         ideológia,
·         materiálny zisk ,
·         sláva.

Prečo to robia?
Tri vyššie spomenuté motivácie stimulujú rôzne typy hackerskej aktivity. Napríklad materiálny zisk sa stáva hlavnou motiváciou pre zločincov. Táto trieda hackerov skúma nedostatky v podnikovej infraštruktúre s cieľom: získať toľko peňazí alebo cenných informácií, ako je to len možné.
Hacktivisti – ľudia, ktorí konajú z ideologických alebo filozofických motívov majú tendenciu vytvárať čo najviac hluku, aby upriamili pozornosť. Tu zohráva určitú úlohu faktor slávy.

data

V súčasnosti existuje niekoľko takýchto skupín. Napríklad Anonymous je slobodne organizovaná skupina ľudí, ktorí si stanovili cieľ kompromitovať spoločnosti, s ktorými nesúhlasia.
Ostatné aliancie, ako napríklad islamistická teroristická skupina ISIS,  používa  ako ideologické zbrane hackerské metódy.
Okrem toho existujú pokročilé hackerské organizácie, ktorých aktivity na prvý pohľad majú geopolitické zázemie. Skupina APT30, podľa bezpečnostnej spoločnosti FireEye, je financovaná dokonca štátom.

Ako sa chrániť?
Dokáže znalosť psychológie a motivácie hackerov pomôcť Vašej spoločnosti chrániť sa pred útokmi?
Môžete stráviť obrovské množstvo času snažiac sa preniknúť do myšlienky hackera, ale existuje ďalší spôsob, ako zistiť, čo vedie organizátorov k ich útokom.
Ak dokážete, že vaša organizácia bola cieľom útoku konkrétneho zločinu, je to dobré. Budete mať možnosť urobiť vhodné protiopatrenia a dokonca otestovať systém pomocou nástrojov, techník a algoritmov, ktoré napodobňujú tie, ktoré sa používajú v trestnom konaní. Takto si dokážete určiť stupeň zraniteľnosti Vášho systému.

hacking

Pokročilí hackeri robia všetko, čo je v ich silách, aby skryli svoje skutočné zámery, pretože inak by mohli byť ich hackerské pokusy zmarené. Avšak aj ten najsofistikovanejší útočník zanecháva stopy. Často rôzne pokročilé skupiny hackerov konajú podobným spôsobom a v niektorých prípadoch dokonca používajú ľahko rozpoznateľné nástroje.

Internet sme my

Internet sme my

Internet je vlastne prepojenie sieťových počítačových sietí užívateľov z celej Zeme, z každého územia. Kľudne sa môžeme spojiť s niekým, kto teraz sedí za počítačom v USA či Rusku alebo ešte hocikde inde. Stačí nám len počítač a wi-fi, alebo kábel, ktorým sa pripojíme napríklad k pevnej linke či modemu. Takto málo stačí a sme v spojení s ľuďmi z celého sveta!
internetová síť
Pomocou funkcie vyhľadávačov ako napríklad Google, nájdeme za pár sekúnd to, čo potrebujeme. Ide o funkciu kľúčových slov, kedy nám vyhľadávač automaticky prehľadá celý web a nájde odkazy, ktorých poznávacie znaky sú identické s našim zadaním. Takouto formou nájdeme potrebné informácie a služby veľmi rýchlo. Veď to porovnajme zo spôsobom, kedy by sme konkrétny výraz, konkrétnu tému, museli vyhľadávať v novinách, Zlatých stránkach, encyklopédiách či atlasoch. Trvalo by to večnosť, v porovnaní vyhľadania cez Google.
modrý oblek
Populárnou formou využitia internetu sa stalo zdieľanie súborov. Môžeme zdieľať súbory formou e-mailu a vloženej prílohy. V takom prípade sa zväčša jedná o textový dokument či obrázok v podobe okopírovaného dokumentu, ktorý môžeme zasielať takouto veľmi rýchlou cestou. E- mail sa odošle za pár sekúnd a s ním aj dôležitá príloha. Nemusíme ju zanášať osobne cestovaním a ani poštou.  Zdieľanie má však aj inú formu a to pomocou webových stránok, na ktoré užívatelia odosielajú svoje súbory. Môže sa jednať o hudobné súbory, filmy, počítačové hry, skrátka médiá. Na stránke zostanú uložené a my si ich môžeme hocikedy zdarma stiahnuť. Môže sa jednať o médium či počítačovú hru, ktoré sa predávajú v obchodoch, niekedy aj za cenu okolo 20 Euro. No ak máme možnosť sťahovať tieto súbory zdrama a stiahneme ich viac, určite výrazne ušetríme, pričom si vďaka sťahovaniu súborov doprajeme zábavu zdarma. Na niektorých stránkach sa však môže vyžadovať registrácia. Na iných zasa určitý finančný príspevok. Síce môžeme využiť free linku sťahovania, no rýchlosť sťahovania bude príšerne pomalá. No avšak nájdeme i stránky, ktoré nám doprajú rýchlosť aj cez 250 MB/s a v pohode stiahneme čokoľvek a bez obmedzenia.

Pamätné videá z histórie, ktoré zaujali celý svet

Pamätné videá z histórie, ktoré zaujali celý svet

Youtube  nie je žiadnou neznámou internetovou službou, no možno vám je neznámy jeden zaujímavý fakt, ktorému sa budem v článku venovať.
Vieme, že na Youtube nájdeme oficiálne hudobné videoklipy, zábavné videá, športovné záznamy, rôzne recenzie a podobne, no pri najväčšej úcte k týmto videám a ich divákom, máme možnosť nájsť i skutočne pamätné a zaujímavé videá z pred mnohých rokov, na ktorých vidíme udalosti, ktoré sa významným spôsobom zapísali do našej histórie. Minimálne aspoň čo sa týka morálneho odkazu.
youtube a káva
Ako som spomenul, tieto videá sú staré mnoho rokov, svet ich považuje za vzácne a ako jedny z najzaujímavejších, aké sa kedy podarili zachytiť v súvislosti s pamätnými udalosťami počas významných historických zmien. Tieto vzácne záznamy sú dostupné pre každého a zdarma, fomou Youtube. Preto v článku zanechám pár odporúčaní na niektoré videá, ktoré sa zhodujú s touto charakteristikou.
•          1989 Tiananmen Square Protests /Protesty na námestí Tiananmen z roku 89/
Pokiaľ vám názov zatiaľ nič nevraví, je to známy záznam, ktorý má i foto podobu, avšak v tomto prípade priamo originálneho videa, ktoré vám asi bude známe. Ide o pamätnú udalosť, kedy sa obyčajný a neozbrojený muž postavil do cesty armáde prechádzajúcich tankov a odmietal ustúpiť. Táto udalosť je známa dodnes, symbolizuje odvahu a česť postaviť sa za svoj názor a slobodu krajiny i bez zbrane a proti väčšine. Zanechal určité posolstvo, ktoré v tomto prípade môžeme vidieť v originálnej, neupravenej podobe. V ruke držal iba akúsi igelitku s nákupom a svojim telom blokoval inváziu tankov. Neozbrojený muž s igelitkou stojaci v ceste však zostáva dodnes neidentifikovaný.
filmový pás a youtube
•         Jesse Owens 1936
V roku 1936 bol pri moci Adolf Hitler, pričom sa v tomto období odohrali v Nemecku Olympijské hry. Tie boli pod jeho režimom a mali svetu ukázať, že Germáni sú vyvolenou rasou, ktorá dominuje vo viacerých aspektoch. Avšak hier sa zúčastnil i reprezantant spojených štátov afroamerického pôvodu Jesse Owens, ktorý vyhral až 4 podujatia. Adolf Hitler mu odmietal podať ruku a odovzdať osobnú gratuláciu. Vo videu vidíme záznam z bežeckej disciplíny, v ktorej dominuje práve tento Afroameričan.

Spoplatnené stránky na Facebooku

Spoplatnené stránky na Facebooku

Niektorý požívatelia mnohý stránok žiadali Facebook aby im pomohol udržať svojich používateľov dlho udržať na ich stránkach. Facebook sa teda rozhodol že spoplatní niektoré články ktoré používatelia pridávajú na sieť pre svojich fanúšikov.

Má to ale aj výhody a nevýhody. Pre používateľov to môže znamenať možný zárobok na ich stránkach , no na druhej strane môžu prísť o fanúšikov keďže len malé percento lodí bude ochotné priplatiť si za prečítanie článku.

fcb

Mohli ale vymyslieť iné riešenie. Ak chcú aby ľudia čítali ich články alebo blogy mali by vymyslieť niečo čo ich priláka na ich stránky. Keďže spoplatnenie stránok nie je vhodným riešením , môže to mať aj kruté následky a to že napríklad dane stránky môžu skrachovať.

Ak si teda ľudia priplatia za článok ktorý si prečítajú , dostanú každý mesiac 10 článkov na mesiac  navyše na prečítanie. O tom ktoré články budú spoplatnené alebo zdarma rozhodnú používatelia . statné si budú môcť čítať až po zaplatení predplatného.  Ako sa bude rozdeľovať marža medzi Facebookom a vydavateľmi zatiaľ nie je jasne.

Ak teda si otvoríte článok na Facebooku Instant Article, App Store alebo Google Play kde Vás presmeruje na platbu a po zadaní si môžete článok prečítať.  Platbu môžete uhradiť  pomoc interbankingu ale kreditnou kartou. Všetko to je ešte vo vývoje a zatiaľ ešte nie je jasné kedy by sa malo takéto niečo spustiť. Čí to bude ešte prebieha tohto roka alebo sa to spustí behom budúceho roka zatiaľ nikto neviem. No jedno je isté a to že celá táto vec môže mať veľký dopad na fanúšikov stránok ktoré práve sledujú.

kreditní karta

Nech je to už hoci ako Facebook sa pomalí ale isto začína spoplatňovať a už to nebude ako kedysi , že vždy bol a bude zdarma. No uvitie po niekoľkých rokov keď nám táto sociálna sieť oznamy že spoplatňuje svojou stránku a prístup budú mať len užívatelia ktorý si zaplatia poriadnu mastnú službu. Ale to sú len domnienky .