Rubrika: Dom a byt

Jedinečný dom navrhnutý od architekta

Jedinečný dom navrhnutý od architekta

Kde by sme sa mali cítiť najlepšie, ak nie u nás doma? V interiéri aj v exteriéri nášho domova a nielen preto, že tieto priestory nám patria, ale mali by určitým spôsobom aj odzrkadľovať náš štýl, vkus, mali by byť funkčné a komfortné. V ťažkopádnych, nevkusných a zastaraných priestoroch by sme sa len ťažko cítili dobre, aj keby boli len naše.

Dôležitá je tu teda estetika, ale aj funkčné a napríklad energetické riešenia. Je výhodou, ak sa použijú správne materiály, je výhodou, ak sa dá šetriť na energiách a je výhodou, ak je samotná stavba ako aj jej vnútorné vybavenie originálne, štýlové a čerpá inšpiráciu z obľúbených trendov v bývaní.

rodinné domy

Určite sa aj vám stalo, že ste odbočili do nejakej ulice, kde vás okamžite oslovili krásne architektonické domy, ktoré rozhodne neboli gýčové a už vôbec nepôsobili zastarano. Človek z nich normálne cíti tú útulnosť, dobrú atmosféru a štýlovosť. Nie sú to domy vybrané z katalógov, každá z takejto stavby je jedinečná a nezaobišla sa bez to, aby k nej najprv nebol spracovaný architektonicky navrh domu od odborníka, čiže v tomto prípade od skúseného architekta.

  • Teda áno, v takýchto prípadoch, ak človek nevyberá katalógový dom ale túži po niečom doslova vlastnom, originálnom a jedinečnom, spolupracuje s architektom a využije jeho odborné služby.

projekt architekta

Návrh každého architekta je jedinečný, ich projekty sa teda môžu vzájomne veľmi líšiť. Preto je extra dôležité, aby ste začali spolupracovať s architektom, ktorého projekty a architektonický štýl majú relatívne blízko k vášmu preferovanému vkusu a vašim predstavám o bývaní.

  • Vďaka internetu máte možnosť vyberať si, to jest prezrieť si webové stránky viacerých architektov, prezrieť si ich portfólio a tiež referencie. Neváhajte navštíviť aj diskusné fóra na túto tému, prípadne si prečítajte aj nejaké blogy a zapájajte sa do diskusií/komentárov.

Podľa čoho si vybrať kuchynský drez

Podľa čoho si vybrať kuchynský drez

Aj keď sa v našich kuchyniach čoraz viac udomácňujú umývačky riadu bez drezu sa rozhodne nezaobídeme. Vybrať si ten, ktorý bude pre vás vhodný nemusí byť vôbec náročné. Stačí len vedieť aký chcete.

kuchyně

Veľkosť
Ak sa u vás v domácnosti nachádza aj umývačka riadu postačí vám menší. Pokiaľ ale stále umývate riad ručne a ste početnejšia rodina bude lepšie vybrať si väčší.

Tvar
Dizajnové, štýlové, ultra moderné kuchynské linky si priam pýtajú výnimočný drez. V súčasnosti nájdete na trhu rôzne tvary – obdĺžnikové, štvorcové, oválne, okrúhle, ale aj atypické (trojuholník, lichobežník,…). Stačí ak sa poriadne poobzeráte a nájdete kúsok, ktorý perfektne zapadne do vašej kuchyne tvarom aj farbou.

Materiál
Kuchynské drezy podstupujú každý deň skúšky odolnosti. Odolávajú vysokým aj nízkym teplotám, škrabancom a nárazom. Aby ste túto časť linky nekupovali každých pár mesiacov zadovážte si ho z kvalitného materiálu.
Nerez– tento materiál odoláva vysokým teplotám, ľahko sa udržiava a je zdravotne nezávadný. Má ale aj pár nevýhod. Zostávajú na ňom stopy po vode (vodný kameň). Aj keď je nerez kvalitný materiál, časom na nej vidieť škrabance.

Keramika– drezy z keramiky sú odolné voči škrabancom, deformáciám nárazom a aj vysokým teplotám. Vyrábajú sa v rôznych farebných odtieňoch a ich vyblednutie či zmena farby nehrozí ani keď ich budete čistiť chemickými prípravkami. Ich jedinou nevýhodou je ich cena, ktorá je z tých vyšších.

dřez

Granit – viac a viac obľúbený materiál, ktorý si tlačí cestu do našich kuchýň. Granit je v podstate kamenina – rozdrvený kameň zmiesený s farbivom a spojivom. Odoláva teplotám nad 250°C, škrabancom, rozbitiu a aj nečistotám. Dostanete ho kúpiť v rôznych farbách počítajte ale s vyššou obstarávacou cenou.
Kompozit– základom kompozitného drezu je certifikovaný syntetický materiál, ktorý je odolný voči vysokým teplotám, agresívnym chemikáliám a škrabancom.

Študentské bývanie

Študentské bývanie

Študenti to nemajú vždy ľahké, najmä tí na vysokej škole. Musia riešiť svoje bývanie a to je veľmi náročné, keďže možností nie je veľké množstvo. Prvou možnosťou študentského bývania je internát. Všetci vieme ako taká internátna izba vyzerá a v akom stave sú internáty. Ak to ešte neviete tak vám to teda priblížim. Väčšinou žijú na jednej bunke štyria alebo piati ľudia. V jednej izbe traja a v druhej dvaja alebo v obidvoch po dvoch. Spoločné majú sociálne zariadenie.

klíče

Väčšinou máte k dispozícii posteľ, časť stola a zopár poličiek. Zo všetkým sa musíte deliť s ostatnými a nemáte ani kúsok súkromia. Nikdy neviete s kým budete bývať a tak vás môžu čakať nemilé prekvapenia. Nemáte istotu, že sa v pokoji vyspíte a oddýchnete si. Musíte sa neustále prispôsobovať a byť zvyknutý, že vám do vášho priestoru stále môže niekto prísť. Taktiež vidia vaše osobné veci. Jednoducho nemáte v ničom istotu. Tento typ bývania je vhodný najmä pre extrovertov a výhodou je určite cena ubytovania.

Druhou možnosťou je prenajať si byt. Všetkým je jasné, že to nie je lacná záležitosť, no výhodou je súkromie. Takáto voľba je dobrá ak študujete ďaleko a nemáte možnosť chodiť často domov. Vtedy určite musíte mať istotu, že máte pohodu, pokoj a svoje súkromie. Cena samozrejme závisí od mesta a lokality, respektíve blízkosti od centra. Ak si dokážete popri škole nájsť prácu, tak s tým problém mať nebudete, určite to nie je až také hrozné. Je možnosť bývať aj s viacerými ľuďmi, čím sa nájom znižuje a stále máte vlastnú izbu. Delíte sa teda iba o sociálne zariadenie a kuchyňu.

studentka

Študentské bývanie teda určite nie je ideálne a bolo by dobré aby sa lepšie vyriešilo. Nám študentom však neostáva nič iné len zvyknúť si a prispôsobiť sa. Možností nie je veľa, no je potrebné si nájsť to svoje, ktoré nám bude najviac vyhovovať.

Sú koberce praktické?

Sú koberce praktické?

Alergici
 
Tak ako pribúda v našich domovoch prachu, máme medzi sebou aj väčšie množstvo alergikov než v minulosti. Medzi ľuďmi panuje názor, že koberce držia prach a tým sa ho v našej domácnosti usadí viac ako keď máme podlahy. Táto teória však nie je jednoznačne potvrdená, pretože prach, ktorý sa usadí na koberci, nelieta vo vzduchu, a ak prášite a poctivo vysávate, prach z koberca nemá byť prečo problémom.

lego
 
Domáce zvieratá
 
Kto by nemiloval malých roztomilých chlpáčikov? Asi iba naše koberce. Ak ste domáca pani a upratovanie po našich štvornohých členoch domácnosti vám problém nerobí, gratulujeme. Každodenné odstraňovanie chlpov však pre väčšinu ľudí nie je najkomfortnejšie.
 
Navyše, ak sa vo dverách zjaví návšteva, čerstvý chuchvalec srsti na koberci im udrie do očí ako prvý. Pomôcť môže namiesto kobercov umelá srsť, na ktorej nielen že nebude vidno žiadne stopy, ale pre vášho miláčika bude obľúbeným miestom na váľanie, lebo mu bude pripomínať volanie divočiny. Tým ušetríte aj iné zraniteľné miesta vášho interiéru.

pes
 
Podlahové kúrenie
 
Pri podlahovom kúrení je funkčnosť koberca skutočne iba v prípade, že máte malé dieťa a nechcete aby trávilo pri hrách veľa času sedením na tvrdom povrchu (hoci zo zdravotného pohľadu by to nemalo škodiť). Ak to nechcete s kobercami preháňať, umiestnite len malé tenké koberčeky na najobľúbenejšie drobcove miesta. Je dobré, ak sú tieto koberce prateľné, pretože nehody pri jedení či tvorivom maľovaní sa vyriešia rýchlo pomocou práčky.
 

Bezpečnosť kobercov

 
Každý rodič vie, že stačí malá chvíľka, a dieťa sa razom ocitne na zemi či hore nohami. Ak zariaďujete detskú izbu, kúpte koberček s pogumovaným spodkom. Ak vám padol do oka iný typ, dokúpte k nemu gumovú podložku, ktorú vám radi poskytnú v predajniach s kobercami.
 
Pri malých deťoch sú vhodné koberce s krátkym vlasom. Omrvinky, keksíky či banán sa z dlhého vlasu odstraňujú nepomerne ťažšie a aj po chemickom čistení zostane koberec poznačený. Opäť skúste voliť menšie koberčeky, ktoré sa zmestia aj do práčky a tak ich môžete kedykoľvek oprať a nespoliehať sa na čistiareň.

Rozžiarte svoj byt

Rozžiarte svoj byt

Nevhodné osvetlenie bytu môže byť omnoho závažnejší problém, ako si myslíte. Viacero výskumov preukázalo, že sa nedostatok prirodzeného denného svetla v interiéri odzrkadľuje na našom zdraví. Ľudia, ktorí sa trvalo zdržiavajú v miestnostiach s umelým svetlom sú náchylnejší na vznik rakoviny prsníkov, a kardiovaskulárnych chorôb.
 
obývák
 
Platí, čím viac okien- tým lepšie. Jednoduchší spôsob ako do bytu vpustíte svetlo asi neexistuje. Miestnosť presvetlíte ešte viac, ak steny oproti oknám natriete bielou, alebo inou svetlou farbou.
Záclony nie sú vhodným riešením. Namiesto nich, radšej nainštalujte žalúzie, ktoré zatiahnete až vtedy, keď zájde slnko. 
Podlaha tvorí taktiež podstatnú časť interiéru, preto by mala byť ladená do svetlých farieb.  Počas zimy môžete vymeniť bežné žiarovky za o čosi silnejšie kúsky.
 
V dôsledku nesprávneho osvetlenia môžeme trpieť pocitom únavy, nespavosťou a celkovou nechuťou k aktivite. Prejaviť sa to však môže aj na neustálej chuti niečo zajedať. Mozog sa takto snaží dostať do pohody, keďže mu ju dostatočne neposkytujeme.
Okrem toho, denné svetlo riadi naše vnútorné hodiny. Ak si ich rozhádžeme, telo bude mať problém správne fungovať. Všetky orgány a bunky totiž pracujú v rytme dňa a noci a v prípade zlých svetelných podmienok, sa bude každý orgán nachádzať v inej časti dňa. Takáto desynchronizácia môže mať katastrofické následky.
 
Ak sa vo vašom byte nachádzajú miestnosti s malými oknami, nainštalujte do nich teplé, biele svetlo. Riešením môže byť aj takzvaná MWL lampa. Jej názov pochádza z anglického „ My White Light“. Kombinuje výhody LED svetiel a MWL technológiu, ktorá umožňuje nastavenie rôznych odtieňov, intenzity i teploty bieleho svetla. Aj tu platí, že najlepšie je napodobiť vonkajšie podmienky. Preto ráno voľte skôr modré odtiene a večer červené.

lampy
 
Zlé svetelné podmienky na pracovisku priamo ovplyvňujú náš pracovný výkon. Viacero testov dokázalo, že zamestnanci majú omnoho väčšiu chuť a motiváciu pracovať, ak sa k nim dostáva viac denného svetla. Ľudia pracujúci v miestnostiach bez okien musia mať upravenú pracovnú dobu. Dobrou správou je, že veľkosť okien aj typ osvetlenia na pracovisku upravujú stavebné a hygienické normy. Ak nevyhovujú konkrétne vám, pomôžte si napríklad, vyššie spomenutou MWL lampou.
 

Domov či byt? Domov či dom? Na prvý pohľad ťažšie ako Hamletova dilema

Domov či byt? Domov či dom? Na prvý pohľad ťažšie ako Hamletova dilema

Čo je skutočná pointa?

Vedieť, čo chcete. Poradiť vedia realitné kancelárie. Sú tu pre Vás, pomôžu, ponúknu akcie, často zabezpečia aj úradné záležitosti. Dajte si pri vyberaní bývania čas, rozmýšľajte, diskutujte. Čím viac sa pýtajte. Položte si priority. Choďte na obhliadky. Prejdite aj desať nehnuteľností, ale nájdite miesto, v ktorom budete môcť žiť. Nevzdávajte sa svojich cieľov, ak to nie je absolútne nevyhnutné.

relax
                                                                                         
Všetko sa to môže zdať zbytočne zložité a najľahšie by bolo zobrať prvé, čo ponúknuť, ale osoba, ktorá bude musieť so zlým výberom žiť, ste Vy. Verte, nie je príjemné sa z práce alebo školy vrátiť domov, keď tam ani nechcete byť.  

Postup?

Z fotiek sa veľa nedozviete, a tak určite nekupujte novú nehnuteľnosť kým si ju nepozriete osobne. Ak by Vám maklér ohliadku neponúkol, určite sa pýtajte.    
Ste v byte alebo dome, na ktorom ste sa s maklérom dohodli. Nemali ste dobrý začiatok dňa, vymenili ste deťom desiaty do školy, alebo káva, čo ste si na prednášku kvantovej mechaniky v praxi spravili, už viac neúčinkuje. Maklér Vás vedie spálňami, kúpeľňami, ukazuje, že všetky dvere fungujú, a že toto je po čom túžite.                       

rodina    
                                                                               
Je kľúčové, aby ste sa zastavili a popremýšľali. Ranné starosti nie sú podstatné. Dôležité je, že vyberáte miesto pre svoj budúci život. Nezabudnite, ak si vyberiete dobre, nebude Vás trápiť, či ste trávili čas prehliadkou iných piatich alebo desiatich rezidencií.                                                                            
Poproste makléra o minútku na premýšľanie. Prejdite sa po dome. Zopakujte si svoje priority. Sami seba sa pýtajte:

·        Čo je pre mňa pri bývaní najdôležitejšie?Pretože ak najviac zo všetkého chcete mať vo svojom dome krb, tak dom, ktorý ho nemá, odmietnite. Makléra to nezničí a spoločne nájdete iné miesto.

budova

·        Je toto vhodné miesto pre moju rodinu?Viete si predstaviť, že na každom metri štvorcovom trčí klinec, okno je rozbité, alebo kúrenie   sem-tam nefunguje? Možno to vyhovie na pár rokov štúdia trom vysokoškolákom, ale nie rodine s deťmi.

·        Čím sa toto miesto líši od ostatných?Každé je niečím čarovné. Porovnávajte prehliadku číslo jedna s dva. Myslite na to, čo chcete viac. Ak milujete každodenné slnko a príjemný ranný vzduch, ale byt sa nachádza v tmavej zaľudnenej časti mesta, byt neberte. Choďte až po tom treťom v odľahlej štvrti.

·        Zo všetkého najdôležitejšie: Pôsobí na mňa ako domov? Rozhodnite sa či, možno aj po menšom prerobení, tu budete môcť bývať. Osoba, na ktorú musí zapôsobiť ste Vy. Buďte si istí, že keď vojdete, cítite sa príjemne.
Samozrejme, je potrebné myslieť aj na financie. Ak byt za obrovské peniaze nestojí, nekupujte ho. Teraz už môžete ísť, Vaše budúce bývanie čaká len na Váš príchod. Ja už len prajem, nech nájdete všetko podľa predstáv. 

Ako vyzerá váš domov?

Ako vyzerá váš domov?

Náš domov. Miesto kde trávime voľný čas a spoločné chvíle s našimi blízkymi. Ako ale vyzerá váš domov? Neviem posúdiť ako vyzerá váš domov, viem však povedať ako vyzerá ten môj. Ak vás to zaujíma pokračujte v čítaní a dozviete sa viac o mieste kde som najradšej.
Môj domov je pre mňa nesmierne dôležitý. Cítim sa v ňom príjemne a spokojne. Vždy keď ma niečo trápi je to miesto kde sa môžem ukryť pred všetkým zlým.

koupelna

Obývačka ako základ

Pre mňa je obývacia miestnosť základ môjho domova. Je veľká a priestranná. Mám tu svoj pracovný stôl, kde mám svoj počítač a pri ňom sa učím a pracujem. Základ miestnosti tvorí pohovka. Celá miestnosť je zariadená v trochu staršom štýle, ktorý mám veľmi rada. V doplnení s modernými prvkami vyzerá dokonalo. Aspoň teda pre mňa. Tu trávim najviac času. Nachádzajú sa tu aj dve veľké a priestranné kreslá. V nich si najradšej čítam a len tak leňoším. Nachádza sa tú aj menšia knižnica, ktorá krásne dopĺňa túto miestnosť.

Spálňa

Spálňa je pre mňa miestom oddychu a pokoja. Má krásnu jemne ružovú farbu. Veľká priestranná posteľ v nej nesmie chýbať. Mám rada keď mám vo svojom priestore svoje osobné veci alebo rôzne predmety, ktoré majú pre mňa význam. Tie si samozrejme nechám pre seba. Ďalším výrazným prvkom je kozmetický stolík. Tento mám veľmi rada. Je to moja oáza krásy. Mám tu svoje šperky, líčidlá a ďalšie veci. Samozrejme skriňa s kopou oblečenia nesmie chýbať.

snídaně

Vyzerá váš domov podobne? Nech už je to tak či onak, je to vaše miesto pohody. Mal by byť pre vás miestom oddychu. Môže mať rôzne zariadenie, či už staré alebo nové. Je to len na vás, čo si zvolíte. Avšak mal by mať osobité prvky, ktoré vystihujú vašu osobnosť. Tak aby ste sa v ňom cítili dobre. Je jedno čo na to hovoria ostatný. Je to len vaša vec ako si ho zariadite. Ak neviete ako na to určite sa inšpirujte rôznymi blogmi a obrázkami, ktorých je na internete nespočetne veľa.

Dlažba, alebo drevo?

Dlažba, alebo drevo?

Kvalitná podlaha je jedným zo základných parametrov domu, alebo bytu, bez ktorého to skrátka nejde. Pri rekonštrukciách, alebo stavbách nových objektov je aj často kameňom úrazu. Oboje majú svoje pre a proti a rozhodnúť pre správny typ vhodný pre konkrétnu domácnosť sa je často veľmi ťažké.

kameny
 
Dlažba
 
Je ťažká, chladivá a pevná. Jej odolnosť ju priam predurčuje pre miestnosti, kde je podlaha vystavovaná veľkej záťaži v podobne špiny a ťažkých predmetov. Dobrú dlažbu je jednoduché udržiavať a vydrží vám celé roky. Keďže sa na panel lepí hrubou vrstvou lepidla, môže byť jej odstraňovanie niekedy veľký problém a z jednoduchého úkonu sa stane zdĺhavý proces. Strhávanie dlažby je hlučné a prašné. Niekedy aj nebezpečné, ak sú úlomky ostré.
Dlažba sa nehodí do chladným obytných miestností, no pre pivnice je svojou schopnosťou nedržať prebytočné teplo priam ideálna. Ak predsa len túžite po dlažbe, ale vizuálne sa vám oveľa viac páči drevo, neklesajte na duchu. Na trhu je množstvo vzorov, ktoré vyzerajú navlas rovnako ako drevené parkety, no ide o pevnú kameninu.
 
Podlaha
 
Či už ide o pravé drevo, alebo drevené imitácie, vyžaduje zvýšenú starostlivosť opatrnosť, keďže je mäkšia ako dlažba a teda nie je taká odolná voči poškodeniu. Mäkkosť ale šetrí kĺby a tak je vhodná do bytov a domov, kde ľudia trávia veľa času. Pre údržbu sú vhodné rôzne prípravky na vyživovanie dreva, ktoré zaručia dlhšiu pevnosť a pekný vzhľad. Nemali by ste zabúdať ani na pravidelné lakovanie, aby sa zabránilo prenikaniu špiny do prasklín.

parkety
 
Pri výbere sa nikdy nezabudnite poradiť s personálom predajne. Určite vám radi poradia a poskytnú množstvo materiálov na preštudovanie. V každej serióznej predajni by mal byť k dispozícii katalóg s popisom a cenou. Ponuka je v súčasnej dobe skutočne bohatá a tak si určite každý príde na svoje. 

Zbavte sa prebytočných vecí

Zbavte sa prebytočných vecí

Čo by ste povedali na to, keby ste si museli vybrať len jednu jedinú dekoráciu, ktorú vo svojom domove budete mať? Čo by to bolo? Čoho by vám nebolo ľúto a čoho by ste sa okamžite vzdali? Asi by to bolo skutočne veľmi ťažké rozhodnutie, nemáme pravdu? A práve preto by ste sa mali zamyslieť nad tým, za čím by vám bolo skutočne ľúto a podľa toho sa aj zariaďte. To znamená, že všetko, čo je vo vašom domove prebytočné, by malo ísť preč. Všetko, čo vám nerobí radosť a všetko, čo je podľa vás úplne zbytočné. Len tak sa zbavíte záťaže, ktorá zaťažuje váš byt. Možno sa vám to zdá zvláštne, no skutočne je to tak.

domy

Buďte si istý tým, že keď sa zbavíte zbytočností, ktoré váš dom alebo byt zahlcujú aj vo vašom osobnom živote bude zrazu viac priestoru. Je to možno zvláštne, ale aj takéto jednoduché kroky pomáhajú. Nepotrebujete veľa ku šťastiu, tým si buďte istý. Nechajte si naozaj len tie veci, ktoré pre vás majú nejakú citovú, možno priam sentimentálnu hodnotu. Pozor však na to, aby vás nerobili nešťastnými. To sa potom môže veľmi rýchlo stať, že z toho budete mať akurát depresiu a tomu sa musíte vyhnúť.

ulice

Váš byt alebo dom predsa musí vyžarovať šťastie. To je skutočne niečo, čo je dôležité. V živote každého jedného človeka. A možno vám to znie pritiahnuté za vlasy, ale od šťastia vo vašom byte skutočne záleží aj to, ako sa budete cítiť. Preto vám radíme, aby ste sa príliš nezahlcovali bytovými doplnkami, aj keď sú skutočne veľmi pekné a niekedy vám to jednoducho nedá a musíte si niečo kúpiť. Poriadne si však kúpu rozmyslite. Keď to urobíte, môžete si byť istý tým, že nikdy nekúpite žiadnu hlúposť. Ideálne je, keď si vezmete čas na rozmyslenie. Ak budete mať aj na druhý deň stále pocit, že danú vec chcete, je jasné, že musí byť vaša, nech sa deje čokoľvek. A ak nie… tak proste ušetríte vaše peniaze na niečo iné.

Domy z prírodných materiálov

Domy z prírodných materiálov

Dáme prednosť bioproduktom pred tovarom ktorý obsahuje chemikálie a umelé látky. Radšej si vyberieme tričko z bavlny ako z PVC. Prírodné produkty sú pre náš život prospešnejšie ako umelé. Tomuto poznatku sa začali venovať už aj v oblasti stavebníctva. Použitie prírodných materiálov pri stavaní domu je v dnešnej dobe na vzostupe… pomalom, ale predsa.

zřícenina

Slama, hlina, kameň, drevo…všetko nájdeme v prírode, obklopuje nás to. Prečo si z týchto surovín nepostaviť príbytok?

Drevené zrubysú pomerne častou stavbou, nájdete ich hlavne v severských krajinách. Veľké a hrubé drevené kláty naukladané jeden vedľa druhého vytvoria vo Vašom príbytku útulnú domácu atmosféru. Prípadné medzery medzi drevom môžete vyplniť machom, ktorý tiež nájdete všade okolo.

slaměný dům

Hlina a slamasú materiály, z ktorých sa prvé domy začali stavať v USA. Množstvo kociek slamy, ktoré tam po žatvách zostávalo nevedeli farmári zužitkovať, tak si začali z nich stavať dočasné príbytky, neskôr zistili, že po úpravách (hlinená omietka, drevená strecha,…) sa dá v takýchto príbytkoch bývať celoročne.

Kameň – hrady, zámky, katedrály,… stoja tu už stáročia. Odolávajú vrtochom počasia a stále sú medzi nami. Domy z toho materiálu sa stavali v minulosti u nás prevažne v baníckych oblastiach a sú tam doteraz. Každý majiteľ tejto stavby nedá na ňu dopustiť.

srub

Prírodné materiály majú perfektné vlastnosti. Všetky udržujú teplo a odolávajú prírodným živlom. Dom zo slamených balíkov Vám vietor neodnesie…jeden balík váži cca 20 kíl a na stavbu menšieho domu ich spotrebujete niekoľko tisíc. Myši ani iné hlodavce sa Vám do neho nepustia, slama je v balíkoch natlačená, nie je tam miesto pre ne a takýto dom je omietnutý hlinou v hrúbke niekoľko cm.
Podstatnou vecou pri stavbe týchto domov je ich cena. Stavebný materiál Vás vyjde podstatne lacnejšie…máte ho všade okolo. Stačí sa len poriadne poobzerať.