Rubrika: Vzdelanie

Získavanie informácií

Kým kedysi bolo relaxom zobrať do ruky knihu a prečítať ju za jeden večer, dnes množstvo detí ani nevie aké žánre existujú. Kým kedysi ľudí zaujímalo dianie v politike, vo svete, dnes sa hovorí len o škandáloch. O globálne otepľovanie sa zaujímalo množstvo ľudí no dnes sa našu planétu snažia zachrániť najmä zanietení aktivisti. S rastúcimi technológiami strácame záujem o našu planétu, aktuálne dianie, čoraz menej sa zaujímame o históriu. Množstvu mladých ľudí je dokonca jedno čomu sa budú v budúcnosti venovať. Dnes už nájdeme stále menej sčítaných ľudí.  Čo môžeme urobiť preto, aby sme svoj osobný rozhľad rozšírili?

knihy
 
Knihy                                      Nie je nič lepšie ako ľahnúť si do postele a prečítať si knihu. Získavate tak zručnost v gramatike a ľahšie si osvojíte spisovnú slovenčinu. Podľa žánru sa zdokonalujete v jednotlivých oblastiach. Romány, drámy či obľúbené knihy podľa skutočnej udalosti sú najčastejšie predávané. Ku vášmu vzdelaniu vám však pomôžu knihy s náučnou tematikou. Ak máte snahu naučiť sa cudzí jazyk, kniha vám pomôže aj v tejto oblasti. Nielen učebnice, ale aj obsahové knihy napísané v angličtine.
 
Náučné programy                  Niekto možno ani netuší, že existuju televízne programy s rôznou tematikou, ktoré vás naučia množstvu vedomostí. Či už ide o kuchárske stanice alebo sa zaujímate o rybárčenie, sledovanie vášho hobby vás naučí veľa nového. Náučné programy vás tiež vzdelajú ak sa vyznáte v autách alebo ste ochrancom prírody. Dôležité je, aby ste mali všeobecný rozhľad vo viacerých odvetviach.

mikroskop
 
Televízne noviny                     Aj keď televízne noviny o 19:00 sledujú najmä dôchodcovia, pre váš všeobecný rozhľad nie je zlý počuť čo sa deje vo svete. Aj keď na našich staniciach veľa užitočných informácií nedostanete, anglické BBC či CNN sú na vysokej úrovni a ponúkajú množstvo kvalitných informácií z viacerých odvetví.

5 jednoduchých pravidiel pre tých, ktorí sa učia angličtinu

  1. Túžba, ciele, motivácia

Po prvé, a čo je najdôležitejšie, musiete naozaj chceť naučiť jazyk. Opýtajte sa sami seba upřímne: "Chcem sa naučiť po anglicky?" Ak je vaša odpoveď "Nie", môžete sa k tejto otázke vrátiť neskôr, keď budete pripravení odpovedať pozitívne. Stanovte ciele a dosiahnite ich. Často je veľmi ťažké pochopiť seba a objektívne zhodnotiť svoje silné a slabé stránky, ale skúsený učiteľ môže vám pomôcť. Opýtajte sa sami seba "Prečo sa chcem učiť angličtinu?" Alebo "Prečo chcem zlepšiť svoju angličtinu?". Niektorí si chcú získať lepšiu prácu vďaka znalosti angličtiny. Niekto sa chce naučiť angličtinu, aby lepšie pochopiť filmy, piesne, knihy a noviny, niekto chce najsť nových kamarátov v zahraničí. Každá osoba je jedinečná a každá má svoje vlastné dôvody na výučbu angličtiny. Napriek tomu je oveľa jednoduchšie naučiť sa cudzí jazyk, ked človek má jasné ciele a motívy, pretože chápe, že každý deň sa cieľ približuje.

lekce

  1. Praxe

Existuje anglické príslovie «Practice makes perfect», čo znamená, že čím viac pracujete na niečom, tým lepšie to dosiahnete a tým menej chýb urobíte. Niektoré praktické nápady:

vlajka

  • Komunikujte s rodenými hovorcami. V dnešnej dobe, vďaka internetu, geografické hranice nezasahujú do komunikácie, preto používajte sociálne siete, služby Skype a ďalšie videohovory na zlepšenie vašich jazykových zručností.
  • Zaregistrujte sa v zahraničných fórach na témy, ktoré sú blízko k vám, napríklad: autá, varenie, hudba, filmy alebo divadlo. Nebojte sa o komunikáciu.

 

  1. "Ponorenie" do jazyka

Namiesto toho, aby ste čítali noviny na svojich obľúbených slovenských stránkach, začnite čítať BBC.co.uk. Začnite čítať literatúru v angličtine, počúvajte anglické rozhlasové stanice, pozerajte svoje obľúbené televízne relácie v angličtine, slovom "ponorte sa do angličtiny".

  1. Dobrý učiteľ

Učiteľ pomáha vyhnúť sa mnohým chybám, nasmerovať študenta správnym smerom, fandiť, motivovať, upozorniť na chyby a navrhnúť, ako sa v budúcnosti vyhnúť týmto chybám. Dobrý učiteľ nie je len osoba, ktorá kontroluje úlohy a číta naučilý text, dobrý učiteľ, vďaka bohatým skúsenostiam, vie nielen najkratšiu cestu k poznaniu, ale aj to, ako urobiť to najzaujímavejšie.

parlament

  1. Zabávajte sa

Užite si učenie angličtiny. Prečítajte si knihy, ktoré sa vám páčia, pozrite si filmy, ktoré vás zaujímajú, komunikujte o témach, ktoré vás zaujímajú. Ak sa učíte v procese učenia, zvyšuje sa motivácia a existuje túžba študovať jazyk aktívne. Ak máte radi automobily – pozrite si Top Gear v angličtine. Rovnako ako sérial Lost? Pozrite si to v angličtine. Čítate noviny každé ráno? Prečítajte si ich v angličtine. Jedným slovom, robte to, čo sa vám páči, len "prepnite" jazyk.

Vzdelanie


                Vzdelanie je prostriedok, prostredníctvom ktorého staršia generácia podáva informácie a poznatky, ktoré študovaním, skúmaním a pozorovaním dosiahla, aby mladšia generácia tieto poznatky rozvíjala a dostatočne využívala. Vzdelanie je dôležité, pokiaľ chceme získať prácu, ktorú chceme, a s ktorou budeme v budúcnosti spokojní.  V našej krajine má takmer každý mladý človek ukončené stredoškolské vzdelanie, či už trojročné ukončené výučným listom alebo štvorročné až päťročné ukončené maturitou.

podpis

Avšak stredoškolské vzdelanie je len základ, ktorý je potrebný jednak pre všeobecnú inteligenciu a pre obor, ktorý chceme v budúcej práci  vykonávať. Okrem stredoškolského vzdelania študenti majú možnosť nadobudnúť vysokoškolské vzdelanie. Sú tu ľudia, ktorí sú ochotní vzdelávať sa aj na vyššej úrovni a rozhodnú sa pre vysokú školu.

Títo ľudia budú mať v budúcnosti lepšie podmienky pri hľadaní práce, pretože veľa pracovných pozícií si vyžaduje vysokoškolské vzdelanie, a taktiež budú môcť vykonávať lepšiu prácu s vyšším platom. Výhodou je aj to, že na Slovensku je možnosť študovať denne alebo externe. Externé štúdium je vhodné pre ľudí, ktorí pracujú alebo pre mamičky. Na Slovensku je veľa vysokých škôl, ktoré majú rôzne zamerania, rôzne fakulty a rôzne programy. Každý si môže vybrať ten, ktorý sa mu najviac páči. V našej krajine je 35 vysokých škôl  a 118 fakúlt, ktoré ponúkajú až 4232 programov.

knihy

Vysoké školy môžeme rozdeliť na oblasti a programy, ktorým sa venujú:
·         Humanitné vedy a umenie
·         Informatické vedy a matematika
·         Konštruovanie, technológie, výroba a komunikácie
·         Poľnohospodárske vedy
·         Veterinárske vedy
·         Prírodné vedy
·         Služby
·         Sociálne, ekonomické a právne vedy
·         Výchova a vzdelanie
·         Zdravotníctvo
 
Vysoké školy na Slovensku delíme na :
·         verejné vysoké školy
·         štátne vysoké školy 
·         súkromné vysoké školy 

Najinteligentnejšie krajiny sveta 2017


Pre vytvorenie tohto rebríčka boli zvážené mnohé kritéria, vrátane priemerného IQ obyvateľstva.
 
10. Švédsko
Priemerné IQ celosvetovej populácie je okolo 100, čo znamená že okolo 60% ľudí, ktorí sú testovaní na IQ ma výsledok niekde v rozmedzí 96-104. Švédsko, desiata krajina na tomto liste, je prvou krajinou, ktorej priemerné IQ je viac ako 100; v tomto prípade, 101. Švédsko ma jeden z najlepších vzdelávacích systémov na svete, kompletne hradený švédskou vládou, čo znamená, že študenti zo všetkých sociálnych skupín k nemu majú rovnaký prístup. V Švédsku, viac ako 75% ľudí pracuje na mieste, ktoré vyžaduje pokročilé znalosti z informatiky.

stuide
 
9-7. Rakúsko
Nasledujúce tri krajiny majú štatisticky rovnaké IQ- 102. Zaujímavosťou je, že všetky tri spolu aj hraničia, čo by mohlo znamenať podobné vzdelávacie systémy a podmienky pre študentov. Rakúsko je napríklad krajinou, v ktorej má druhé najväčšie percento populácie PhD. Diplomy- presnejšie, približne 16 ľudí z tisíc.
 
9-7. Nemecko
Nemecko je treťou krajinou s najväčším počtom udelených STEM (prírodné vety, technológia, inžinierstvo, matematika) titulov na svete. Taktiež tam sídli mnoho najstarších a najprestížnejších univerzít na svete.
 
9-7. Taliansko
Taliansko, kolíska filozofie, demokracie, matematiky, no i umenia, sochárstva či vína a cestovín. Taliansko je bezpochyby jednou z najinovatívnejších krajín v súčasnom svete.
 
6. Holandsko
Priemerné IQ v Holandsku je 103. Podľa štatistík, Holandsko má deviaty najlepší vzdelávací systém na svete a ôsme najlepšie výsledky vo vede a matematike.
 
5. Singapur
Priemerné IQ v Singapure je taktiež 103, no výsledky študentov v matematike a vede sú tam niekoľkonásobne lepšie ako v Holandsku, momentálne okupujúc prvé miesto.

svitek
 
4. Taiwan
Alebo aj oficiálne Čínska republika, je jedna z najhustejšie obývaných krajín na svete, no zároveň aj jedna z najinteligentnejších. Priemerné IQ tam je 104, viac ako 90% ľudí bilingválnych a výsledky študentov sa pravidelne umiestňujú v top trojke.
 
3. Japonsko
Japonsko má štvrté najkvalitnejšie vzdelávanie celosvetovo, niekoľko najlepších svetových univerzít, no zároveň aj dlhé študentské dni, náročné skúšky a najviac tínedžerských samovrážd na celom svete. Priemerné IQ tam je 105.
 
2. Južná Kórea
Najinovatívnejšia krajina na svete s najrýchlejším internetom a najväčším percentom vysokoškolsky vzdelaných ľudí (viac ako 30% ľudí ma diplom z matematiky alebo prírodných vied), to je Južná Kórea. Pýšiť sa môže i priemerným IQ 106.
 
1. Hong Kong
Priemerné IQ v Hong Kongu je 107, čo je najviac na svete. Podľa všetkého tam majú druhý najlepší vzdelávací systém na celom svete (po Fínsku), no i druhý najvyšší počet samovrážd mladých ľudí (po Japonsku).
 

Učenie nemusí byť trápenie

Niektorí sa bifľujú dni a noci a niektorí kupujú tabletky na zlepšenie pamäti. Čo ale zaručene pomáha väčšine ľudí či už pri skladaní rôznych skúšok alebo učení sa nového jazyka sú pamäťové techniky.
Naša pamäť funguje ako sval. Pokiaľ ju trénujeme, napríklad počas štúdia vysokej školy, funguje efektívnejšie ako pár rokov po jej ukončení. Môžeme ju rozdeliť na tri druhy – zmyslová, krátkodobá a dlhodobá. Najzaujímavejšia je pre nás dlhodobá a je to ona, ktorú sa snažíme trénovať. To vďaka nej vieme, že pieseň, ktorú začujeme v rádiu sme už počuli alebo film, ktorý vysielajú v televízii sme už určite niekde videli. Ale ako si pomôcť pri jej trénovaní? Poďme sa pozrieť na 3 najúčinnejšie techniky, ktoré vycibria vašu pamäť.

mozek

·         MYŠLIENKOVÉ MAPY
Učenie sa ľahšie zapamätá keď mu dáme tú správnu štruktúru. Myšlienkové mapy môžeme zaradiť medzi vizuálne štruktúry, ktorých hlavným znakom je, že okrem ľavej zapoja do myslenia aj pravú hemisféru. A práve tá má rada prehľad, farby a zlučovanie informácií do celkov. Ako na to? Jednoducho. Na prázdny papier si do stredu zaznačíte hlavný bod a od neho budete kresliť vetvy, ktoré budú smerovať k ďalším dôležitým bodom a obrázkom a tie k ďalším a ďalším. Najlepšie je kombinovať farby a tvary, jednoducho odlíšiť viac a menej dôležité informácie. A ak sa vám nechce hľadať farbičky, stačí vziať mobil alebo tablet. Na trhu totiž existuje mnoho aplikácií, ktoré vám pomôžu s vytváraním myšlienkových máp.

·         PARETOVO PRAVIDLO
Paretovo pravidlo sa v skutočnosti skladá z troch ďalších pravidiel a to:
Učte sa, čo vás zaujíma.
Učte sa, čo vám ide najľahšie.
Učte sa to, čo je najdôležitejšie.

Je dokázané, že takto sa naučíte najrýchlejšie a najdôležitejšie veci za krátky čas čo následne generuje väčšiu pravdepodobnosť úspešnosti.

média

·         PAMÄŤOVÉ PALÁCE
Patria medzi mnemotechnické pomôcky a považujú sa za jedny zo zložitejších. To ale neznamená, že sa nedajú zvládnuť. Predstavujú paláce – budovy (a nemusia to byť nutne stavby), ktoré si vytvoríte vo vašej mysli. Následne si v nej „vyznačíte“ miesta, kde budete ukladať informácie a podľa týchto miest sa vám potom rýchlejšie vybavia. Je to v podstate prepojovanie informácii podobné myšlienkovým mapám s jedinou zmenou – kreslíte a prepájate vo svojej mysli. 

Rady pre učiteľov ako zistiť kto koho šikanuje

Ako zistiť odpoveď na otázku kto a koho v triede šikanuje ? Existuje jednoduchá stará ale stále dobrá metóda, ktorá umožňuje získať od detí informácie o tom, ako sa k sebe jedinci v triede navzájom správajú. Nazýva sa "Hádaj, kto" a deťom sa prezentuje ako hra. Rozdáme deťom im očíslovaný menný zoznam triedy a kladieme otázky ako: "S kým je najväčšia sranda?", "Kto rád pomáha druhým?", "Kto má najväčšiu odvahu?" a pod. V našom prípade sú samozrejme najdôležitejšie otázky: "Kto najviac ubližuje druhým?",  „Komu druhí najviac ubližujú a "Kto sa zastáva tých, ktorým sa ubližuje?" Na každú otázku deti automaticky odpovedajú číslami spolužiakov. Aby sme ich povzbudili, zdôrazníme, že je to anonymné. Táto metóda nám môže napovedať na koho z triedy sa agresori najviac zameriavajú, a tiež kto tí agresori sú.
ztracená dívka
Ďalšie možnosti ako môžete v triede zakročiť
Na zmapovanie situácie v triedach sa odporúča anonymný dotazník zisťujúci zamorenie šikanou a následné vytvorenie sociogramu, teda grafického zobrazenia väzieb vo vnútri kolektívu. Na zisťovanie šikany v triede môžeme využiť ešte aj rozhovor a pozorovanie. Rozhovor môžeme viesť s agresormi, obeťami, svedkami, rodičmi a učiteľmi. Pri pozorovaní je dobré si všímať priame známky šikany ako posmech, ponižovanie, kritika, príkazy, bitky, … a nepriame známky ako znížený školský prospech, modriny, utiahnutosť, záškoláctvo či tichosť.
ukazování prstem
Ako vyzerá obeť šikanovania
Mnoho obetí má zmätok vo svojej vlastnej identite. Napríklad z človeka, ktorý bol učenlivý a citlivý sa začne pomaly stávať človek, ktorý sa podobá agresorovi len kvôli tomu aby zapadol a nebol naďalej utláčaný. Začne tak svoju identitu JA meniť na identitu ONI. Osoba, ktorá je dlhšiu dobu šikanovaná môže siahnuť aj po alkohole či drogách, pomocou ktorých sa chce odtrhnúť od reality a dostať sa do tzv. „iného sveta“ kde si môže „oddýchnuť“ od súčasných problémov.
Nezabúdajme na osobnosť agresora
Agresorom nemusí byť len hrubý, primitívny a impulzívny žiak ale aj veľmi slušný, narcistický, optimistický, dobrodružný a nezriedka aj veľmi obľúbený či vplyvný žiak.

Ísť na vysokú školu?

Rodičia zvyknú svoje deti skutočne do mnohých vecí nútiť. Ťažko povedať či je to bežný postup, alebo by sme sa tomu mali vyhnúť, v konečnom dôsledku sa však zhodneme v tom, že rodičia svoje deti nútia do rôznych vecí hlavne vtedy, keď sa to týka ich vzdelania. Vzdelanie je pre rodičov téma číslo jeden, hlavne preto, lebo oni sami majú pocit, že nikdy nemali dostatok možností na to, aby sa presadili. Preto, keď sa to týka vysokej školy, takmer každý rodič je presvedčený o tom, že jeho dieťa by rozhodne malo ísť študovať, nech sa deje čokoľvek. Veľmi často aj na úkor toho, že jeho dieťa vôbec študovať nechce.

děvče
 
Vysoká škola je naozaj priestor pre to, aby sa človek začal realizovať. No nesmieme však zabúdať na to, že mnohí ľudia po tom vlastne vôbec netúžia. nemajú nejaké väčšie ambície a veľmi často sa naozaj necítia na to, aby na vysokú školu išli. Na druhej strane však musíme uznať, že osemnásťročný človek má školy plné zuby a často práve preto ani nerozmýšľa nad tým, že by šiel svoje vzdelanie ďalej prehlbovať a rozvíjať. To je bežné. Musíte sa však zamerať na odklon od tohto všetkého. Uvidíte, že sa neskôr nájdete. Je to však len na vás.

dívka
 
V prvom rade si musíte vybrať odbor, ktorý by odpovedal vašim záujmom. Nie je nič horšie, ako keď sa rozhodnete študovať niečo, čo vás absolútne nebaví. To je ako keby ste si skutočne kopali hrob. Alebo, ako keby ste si pod sebou pílili konár. Vtedy si koledujete o to, aby ste v priebehu niekoľkých rokov so školou sekli, ale zároveň k nej mali totálny odpor. Musíte si vybrať niečo, čo by vás bavilo, jednoducho niečo, čo by pre vás bolo skutočne výhodné. Je len na vás, čo to bude. No určite vysokú školu nehádžte za hlavu. Oplatí sa to aspoň skúsiť. Peniaze predsa budete zarábať celý život. Tak prečo to aspoň na chvíľu neodložiť? Možno to nebudete ľutovať.

Učiteľka literatúry a učiteľka psychológie

•         Učiteľka literatúry
Literatúru a Slovenský jazyk som osobne akosi vždy radil k tým sympatickejším predmetom, no nie ich učiteľky. Teda na základnej škole ešte dajme tomu, ale učiteľku literatúry zo strednej,… to musím opísať trochu viac.

moe

Vlastne mala postoj, ako keby bol pre ňu každý mladý žiak jej triedy len obyčajný smrad, ktorý nech už čo najskôr výjde. Na učiteľku, ktorá nás učila o odvahe a povahe napríklad Ľudovíta Štúra, Sama Chalupku, Jána Hollého, bez ktorých rozumnej rebélie by sa neuchoval ani Slovenský jazyk a ani mnohé dnešné pekné slovenské literárne diela, či o umeleckom cítení romantických a búrlivých spisovateľov, ktorí bojovali za slobodu slova a svojim dielom sa búrili voči nespravodlivosti, mala dosť netolerantú povahu voči tomu, ak sa niekto odvážil byť originálnym, alebo ak niekto opísal učivo svojimi vlastnými slovami.

učitel

Priam to neznášala a bola proti tomu, chcela len, aby sme boli chodiace poučky, nedajbože, ak mal niekto záujem byť originálnym ako autori, o ktorých nás učila. Mal som skrátka tú vlastnosť, kedy som písal slohové práce tak, ako ich cítim. Júúj, tá mala nervy. Na základnej škole ma za takéto práce učiteľka verejne chválila, no tá na strednej, tá mala na moje názory a slohy doslova averziu. No pritom, ak mala výnimočne dobrú náladu mi povedala, že jej pripomínam "bítnických" spisovateľov, ktorí tiež významne ovplyvnili literatúru. Tak čo potom chcela!?

učebna

•         Učiteľka psychológie
Psychológiu som mal ako predmet samozrejme až na strednej škole. Prvý raz, kedy nás "uvítala" naša učiteľka psychológie, nám skoro spadla spánka na zem. Blížila sa k nám zúbožená a chorobne vychudnutá postava, ktorá sa navyše stále triasla a musela sa podopierať, aby nespadla. A jej oči,… tá bola mimo reality. Nechcem byť neúctivý, ale skrátka krajšie, no pritom výstižnejšie opísanie ma nenapadá. Veci však aj tak nabrali taký spád, že onedlho "dobrovoľne" odišla. Myslím si, že teóriu mala určite preštudovanú na 100% ale poviem Vám tak, že o nej bolo známe, že sa raz už poriadne psychicky zosypala a odvtedy mala takú chôdzu, kedy sa triasla a hrozilo, že sa pri chôdzi každú chvíľu zosype na zem. Psychicky vyrovnaný človek, ktorý môže niečo naučiť i ostatných!?