Dom a byt

Domy z prírodných materiálov

Dáme prednosť bioproduktom pred tovarom ktorý obsahuje chemikálie a umelé látky. Radšej si vyberieme tričko z bavlny ako z PVC. Prírodné produkty sú pre náš život prospešnejšie ako umelé. Tomuto poznatku sa začali venovať už aj v oblasti stavebníctva. Použitie prírodných materiálov pri stavaní domu je v dnešnej dobe na vzostupe… pomalom, ale predsa.

zřícenina

Slama, hlina, kameň, drevo…všetko nájdeme v prírode, obklopuje nás to. Prečo si z týchto surovín nepostaviť príbytok?

Drevené zrubysú pomerne častou stavbou, nájdete ich hlavne v severských krajinách. Veľké a hrubé drevené kláty naukladané jeden vedľa druhého vytvoria vo Vašom príbytku útulnú domácu atmosféru. Prípadné medzery medzi drevom môžete vyplniť machom, ktorý tiež nájdete všade okolo.

slaměný dům

Hlina a slamasú materiály, z ktorých sa prvé domy začali stavať v USA. Množstvo kociek slamy, ktoré tam po žatvách zostávalo nevedeli farmári zužitkovať, tak si začali z nich stavať dočasné príbytky, neskôr zistili, že po úpravách (hlinená omietka, drevená strecha,…) sa dá v takýchto príbytkoch bývať celoročne.

Kameň – hrady, zámky, katedrály,… stoja tu už stáročia. Odolávajú vrtochom počasia a stále sú medzi nami. Domy z toho materiálu sa stavali v minulosti u nás prevažne v baníckych oblastiach a sú tam doteraz. Každý majiteľ tejto stavby nedá na ňu dopustiť.

srub

Prírodné materiály majú perfektné vlastnosti. Všetky udržujú teplo a odolávajú prírodným živlom. Dom zo slamených balíkov Vám vietor neodnesie…jeden balík váži cca 20 kíl a na stavbu menšieho domu ich spotrebujete niekoľko tisíc. Myši ani iné hlodavce sa Vám do neho nepustia, slama je v balíkoch natlačená, nie je tam miesto pre ne a takýto dom je omietnutý hlinou v hrúbke niekoľko cm.
Podstatnou vecou pri stavbe týchto domov je ich cena. Stavebný materiál Vás vyjde podstatne lacnejšie…máte ho všade okolo. Stačí sa len poriadne poobzerať.