Internet

Nástrahy internetu

S Internetom sa u nás objavili aj hrozby, ktoré sme dovtedy nepoznali. Niečo tak neviditeľné sa stáva, čím Ďalej tým viac viditeľným a reálnejším než to, čo vidia naše oči. A reálnejšie sú aj hrozby číhajúce na každej webovej stránke. Či už ide o obyčajné vírusy, ktoré kazia naše zariadenia, alebo o znehodnotenie a využitie našich osobných údajov a fotografií a iného citlivého obsahu.  Naše súkromie je odhaľované a mi sa veľa krát nebránime, pretože hrozbe ani nerozumieme ani ju nevycítime. Tu je niekoľko rád, ako sa aspoň trochu brániť, či vystihnúť okamih kedy zaradiť spiatočku a nenechať sa oklamať, či zneužiť.

binární.jpg

Osobné údaje

Ak od vás niekto žiada Vaše osobné údaje je dôležité si overiť na, aké účely sa budú využívať. Fotografie len tak nikomu neposkytujte. Sociálne siete majú rôzne prednastavenia, čo sa týkajú ochrany Vášho súkromia a preto je najlepšie ich nastaviť tak, aby fotografie a citlivé informácie boli dostupné len vami známymi osobami.

Sexuálne služby

Už sa Vám určite stalo, že stránka, na ktorú ste sa odklikali vyhodila reklamu so sexuálnym konceptom. Mnoho ľudí ponúka telefonické či chatové služby tohto typu. Treba byť obozretný, pretože riziko toho, čo sa stane po zavolaní na určité číslo, či po súhlasení video chatu môže byť rôzne. Ak od vás žiadajú  intímne fotografie, je úplne nelogické poskytnúť im ich, ak by ste sa len nechceli nájsť na ďalší deň na nevhodnej stránke, určitej pre dospelých, a niekto by týmto zarobil na úkor vašej tváre.

hakcner.jpg

Pedofília

Pri nadviazaní na predošlú tému sa môžeme uberať aj smerom ku pedofílií. Deti veľa krát nevedia správne vynaložiť s podobnými skúsenosťami a ľahko hocikomu naletia, hlavne ak sú zvedavé. Internetové prehliadače ponúkajú ochranu proti takýmto nebezpečenstvám a to zablokovaním podobných stránok a akéhokoľvek obsahu, ktorý nepatrí pred oči detí.
Je potrebné si vždy rozmyslieť, čo kam uverejníte, aj keď sa jedná napríklad len o Facebook. Vaše údaje sú dôležité a v nesprávnych rukách by sa Vám to nemuselo oplatiť.