Psí miláčikovia

Keď prídete z práce čomu venujete najviac svojho voľného času? Víkendové voľnočasové aktivity, ktoré má každý z nás môžu byť rybárčenie, poľovníctvo, turistika či záhradkárstvo. No niekedy si ani neuvedomujeme, koľko času trávime s našimi štvornohými miláčikmi. Malého, bytového či väčšieho, pobehujúceho po záhrade má takmer každá domácnosť. Ak aj o kúpe psíka ešte len premýšľate, na začiatok potrebujete vedieť niekoľko dôležitých informácií, čo sa týka výchovy a správnej starostlivosti.

mops

 
Výber plemena                       Psa nemôžete brať ako hračku. Najskôr dobre zvážte či vôbec na starostlivosť budete mať každý deň čas. Bytové plemená potrebujú aspoň dva krát cez deň prechádzky. Dôležitá je aj starostlivosť o ich výzor. Najmä biely Maltezák si vyžaduje častý kúpeľ a česanie, ale je milým, rozkošným spoločníkom vhodný ku deťom. Yorkshirský teriér sa zas hodí do rodín, kde niekto trpí alergiou na zvieratá. Nemajú totiž klasické chlpy, ale vlasy ako človek. O vonkajších psov je síce menšia starostlivosť, ale tým, že ich nemáte celý deň pri sebe, musíte si nájsť nejakú hodinku na výbeh po lúke.    
 
Krmivo                                   Základom je kvalitné krmivo. Ak ste niekedy rozmýšľali nad granulami za pár Eur niekde v supermarkete, mali by ste si prečítať zloženie. Samé dusičnany, popol a žiadne výživové hodnoty. Pritom najkvalitnejšia potrava je taká ako naša. Ak ste rozhodnutý pre granule, značkami ako Eminent či Brit nič nepokazíte. A cenovo si ich môže dovoliť každá rodina.

štěně
 
Výchova                                  Najťažšie zo všetkého je vychovať zo šteniatka rozumného, šikovného dospelého psa. Prácu vám ušetria nejaké pomôcky ako podložka na cikanie. Šteniatko sa naučí vykonávať potrebu na jednom mieste a neskôr už len vonku. Každé šteňa je pojašené a hryzie čo mu príde do ruky. Niektoré veci, ktoré môžete, potrite octom. Ak vykoná niečo zlé, nepoužívajte noviny, varechu ani ruku. Postačí zvýšený hlas a vyčítavý tón. Naopak za dobrú vec odmeňujte.