Vzdelanie

Učiteľka literatúry a učiteľka psychológie

•         Učiteľka literatúry
Literatúru a Slovenský jazyk som osobne akosi vždy radil k tým sympatickejším predmetom, no nie ich učiteľky. Teda na základnej škole ešte dajme tomu, ale učiteľku literatúry zo strednej,… to musím opísať trochu viac.

moe

Vlastne mala postoj, ako keby bol pre ňu každý mladý žiak jej triedy len obyčajný smrad, ktorý nech už čo najskôr výjde. Na učiteľku, ktorá nás učila o odvahe a povahe napríklad Ľudovíta Štúra, Sama Chalupku, Jána Hollého, bez ktorých rozumnej rebélie by sa neuchoval ani Slovenský jazyk a ani mnohé dnešné pekné slovenské literárne diela, či o umeleckom cítení romantických a búrlivých spisovateľov, ktorí bojovali za slobodu slova a svojim dielom sa búrili voči nespravodlivosti, mala dosť netolerantú povahu voči tomu, ak sa niekto odvážil byť originálnym, alebo ak niekto opísal učivo svojimi vlastnými slovami.

učitel

Priam to neznášala a bola proti tomu, chcela len, aby sme boli chodiace poučky, nedajbože, ak mal niekto záujem byť originálnym ako autori, o ktorých nás učila. Mal som skrátka tú vlastnosť, kedy som písal slohové práce tak, ako ich cítim. Júúj, tá mala nervy. Na základnej škole ma za takéto práce učiteľka verejne chválila, no tá na strednej, tá mala na moje názory a slohy doslova averziu. No pritom, ak mala výnimočne dobrú náladu mi povedala, že jej pripomínam "bítnických" spisovateľov, ktorí tiež významne ovplyvnili literatúru. Tak čo potom chcela!?

učebna

•         Učiteľka psychológie
Psychológiu som mal ako predmet samozrejme až na strednej škole. Prvý raz, kedy nás "uvítala" naša učiteľka psychológie, nám skoro spadla spánka na zem. Blížila sa k nám zúbožená a chorobne vychudnutá postava, ktorá sa navyše stále triasla a musela sa podopierať, aby nespadla. A jej oči,… tá bola mimo reality. Nechcem byť neúctivý, ale skrátka krajšie, no pritom výstižnejšie opísanie ma nenapadá. Veci však aj tak nabrali taký spád, že onedlho "dobrovoľne" odišla. Myslím si, že teóriu mala určite preštudovanú na 100% ale poviem Vám tak, že o nej bolo známe, že sa raz už poriadne psychicky zosypala a odvtedy mala takú chôdzu, kedy sa triasla a hrozilo, že sa pri chôdzi každú chvíľu zosype na zem. Psychicky vyrovnaný človek, ktorý môže niečo naučiť i ostatných!?