Životný štýl

Výberom správneho matraca sú sladké sny zaručené

Zdravý človek potrebuje minimálne 7 hodín spánku denne. Telo si robí dennú uzávierku a regeneruje sa. Znamená to, že tretinu dňa a tým pádom aj tretinu života naozaj trávime v posteli. Pri výbere matraca je dôležité pre koho je určený. Iný je vhodný pre dieťa a iný pre dospelého človeka. Nezabúdajte aj na výber správnej postele.

spáneik

Zdravotné matracesú nevyhnutnosťou pre ľudí, ktorí trpia bolesťami a ochoreniami chrbtice. Kvalitné matrace vám nielenže pomôžu odstrániť bolesti chrbta, ale uvoľnia napätie chrbtice a svalov. Preto si vyberajte ortopedické matrace, ktoré chrbticu podporujú. Pri bolestiach hornej časti chrbtice sú vhodnejšie tvrdšie a pri bolestiach v krížovej oblasti stredne tvrdé, alebo mäkké matrace. Ďalšou skupinou ľudí, ktorí by si mali dávať pozor na čom spia, sú alergici. Ich matrace musia byť zdravotne nezávadné, zo studenej peny, alebo latexu. Takéto matrace majú aj špeciálny poťah z aloe vera (hojivé účinky na pokožku), lyocellu (prírodné vlákno, ktoré sa rýchlo odparuje), alebo medicottu (zabraňuje vzniku plesní a roztočov).
Ak patríte medzi šťastlivcov, ktorí nemajú žiadne zdravotné problémy, vyberajte si také matrace, na ktorých sa vám bude dobre spať.

ložnice

Ak chcete využiť nákup na niektorom e-shope kvôli cene, je dobré si ho najskôr vyskúšať v kamennom obchode. Najdôležitejšia je predsa pohodlnosť. Ak radi spíte na boku, vyberte si matrac mäkký a ak na chrbte, tak vám dobrý spánok zaručí matrac tvrdý. Čo sa veľkosti týka, mal by byť o 20 centimetrov dlhší ako je vaša výška, minimálne 80 centimetrov na šírku je dostačujúcich. Pre tých z vás, ktorí sa v noci veľa vrtia, či majú veľkú rodinu by však bola ideálna šírka 100 centimetrov. Je lepšie kupovať dva matrace ako jeden veľký. Ľahšie sa s nimi manipuluje a vyhovujú požiadavkám oboch partnerov.

Na trhu je množstvo matracov z rozličných materiálov. PUR pena je najlacnejšia, ale aj najmenej vydrží. Pružinové matrace sú dobrou voľbou, nakoľko majú rôzne stupne tvrdosti. Taštičkové majú výborné ortopedické vlastnosti a dlhú životnosť. Ak hľadáte niečo, čo sa vám prispôsobí teplotou, je lenivá pena dobrou voľbou, reaguje na teplotu vášho tela.
Nezabúdajte, že aj matrace starnú. Ich životnosť je od troch do desať rokov podľa použitých materiálov a podložky. Ak sa cítite ráno unavení, či vás začne bolieť chrbát, matrac vymeňte.