Nákupy

Šéf Tesca Dave Lewis tvrdí na súde o „šoku“

Prebehol proces s bývalými riaditeľmi spoločnosti Tesco, z ktorých jeden bol obvinený z falšovania účtovníctva a druhý z podvodov. Obaja muži však tieto obvinenia popierajú. Akcie spoločnosti pred pár rokmi klesli o 12% a prevádzkový zisk sa znížil takmer o 55% ako následok problémov v tomto reťazci. Britský The Guardian informoval o faktoch, ktoré sieti uškodili. Ide najmä o reorganizáciu spoločnosti a takisto škandál s nadhodnocovaním vlastných nákladov na prevádzku. Zisk gigantu sa tak znížil zo 779 miliónov libier na 354 miliónov libier.

obchod

Stredná Európa zatiaľ zostáva v hre

Spoločnosť Tesco kvôli výrazne klesajúcim tržbám už dlhšie zvažuje a prehodnocuje možnosť predaja niektorých svojich divízií, ktoré má v rôznych kútoch sveta. Prednedávnom akcionári odhlasovali takýto predaj a týka sa Južnej Kórei, kde sa predajná cena šplhá do výšky 6,1 miliardy dolárov. Špekuláciám o predaji sa nevyhli ani niektoré z pobočiek v strednej Európe, padali viaceré návrhy, no konečný verdikt znel, že nič sa zatiaľ predávať nebude. Svoje dcérske spoločnosti tento britský gigant napokon ponechá aj v týchto krajinách: Thajsko, Malajzia, Írsko, Turecko, Maďarsko, Česko, Poľsko a Slovensko.

nákup

Silní protihráči
V súčasnosti čelí reťazec dosť náročnej cenovej vojne, hlavne v Európe má silných konkurentov najmä v predajcoch Carrefour, Kaufland, Aldi alebo Lidl. Sú to veľmi silní protihráči a Tesco musí rozbehnúť program na posilnenie svojho postavenia. Spoločnosť tak v Európe začala transformačný program, ktorý má za úlohu podporiť rast tržieb a zároveň znížiť prevádzkové náklady. Úspechy zaznamenali na trhu v Ázii, kde sa stretávajú s náročnými ekonomickými podmienkami a napriek tomu sa im podarilo zvýšiť svoj podiel na tunajšom trhu, povedal to generálny riaditeľ Dave Lewis.

Na Slovensku už takmer štvrťstoročie
História vstupu spoločnosti Tesco na slovenský trh sa píše od roku 1996. Za dvadsaťtri rokov pôsobenia u nás sa počet jej predajní zvýšil na 155, vlastní a prevádzkuje 18 čerpacích staníc a na našom území sa nachádzajú aj dva veľké distribučné sklady.