Nákupy

Výhody a využitie meniča napätia

V situácií, keď potrebujete dobiť svoju elektroniku a v dosahu nemáte žiadny zdroj elektrickej energie, Vám môže skvelé poslúžiť menič napätia. Ten dokáže vytvoriť plnohodnotný zdroj elektrickej energie pre dobitie bežnej elektroniky, ako napríklad mobilný telefón, tablet alebo notebook. Jeho inštalácia je veľmi jednoduchá, stačí ho zapojiť do zapaľovača vo Vašom automobile a môžete využívať elektrickú energiu rovnako, ako zo štandardnej zásuvky s 230 V. Meniče napätia sa delia na dva typy, a to podľa vstupného napätia meničov na 12 a 24 V.

menic-napatia-12v-na-230v-120w

12 V je možné využívať v bežnom automobile a 24 V sú vhodné pre použitie v dodávkach alebo nákladných automobiloch. Menič napätia môže byť vyhotovený aj na opačnom princípe a s takýmto meničom je možné dobíjať autopríslušenstvo z klasickej 230 V zásuvky. Na trhu môžete nájsť aj meniče, ktoré je možné zapojiť aj inými spôsobom, ako do zapaľovača v aute, a to priamo k autobatérii pomocou svoriek. Meniče napätia sa rozlišujú aj podľa vstupného výkonu napätia, a to na trvalý alebo maximálny. Trvalý znamená, že meniče disponujú stálym výkonom 100 – 300 W. Maximálny je schopný dodávať maximálny výkon iba v ohraničenom časovom rozmedzí, zväčša okolo stoviek milisekúnd a slúži na spustenie zariadenia alebo spotrebiča, pri ktorom je potrebný pri štarte násobne vyšší príkon, ako pri jeho bežnej prevádzke. Pri správnom výbere meniča je preto potrebné zvážiť, čo konkrétne budete pomocou neho nabíjať.

menic-napatia-12v-na-230v-1600w

Čím náročnejšiu elektroniku dobíjate, tým by mal byť väčší vstupný výkon meniča napätia. Pre bežnú elektroniku, ako napríklad mobil, tablet alebo notebook Vám vystačí aj menič s výkonom okolo 100 W. Menic napatia 12v 220v disponuje dostačujúcim výkonom pre bežné použitie a ponúka jednoduchú obsluhu. Takýto menič napätia je chránený pred preťažením, prepätím meniča, vysokému jednosmernému prúdu, skratu, nadmernému teplu, ale aj ochrane batérie pred hlbokým vybitím.