Internet

Pamätné videá z histórie, ktoré zaujali celý svet

Youtube  nie je žiadnou neznámou internetovou službou, no možno vám je neznámy jeden zaujímavý fakt, ktorému sa budem v článku venovať.
Vieme, že na Youtube nájdeme oficiálne hudobné videoklipy, zábavné videá, športovné záznamy, rôzne recenzie a podobne, no pri najväčšej úcte k týmto videám a ich divákom, máme možnosť nájsť i skutočne pamätné a zaujímavé videá z pred mnohých rokov, na ktorých vidíme udalosti, ktoré sa významným spôsobom zapísali do našej histórie. Minimálne aspoň čo sa týka morálneho odkazu.
youtube a káva
Ako som spomenul, tieto videá sú staré mnoho rokov, svet ich považuje za vzácne a ako jedny z najzaujímavejších, aké sa kedy podarili zachytiť v súvislosti s pamätnými udalosťami počas významných historických zmien. Tieto vzácne záznamy sú dostupné pre každého a zdarma, fomou Youtube. Preto v článku zanechám pár odporúčaní na niektoré videá, ktoré sa zhodujú s touto charakteristikou.
•          1989 Tiananmen Square Protests /Protesty na námestí Tiananmen z roku 89/
Pokiaľ vám názov zatiaľ nič nevraví, je to známy záznam, ktorý má i foto podobu, avšak v tomto prípade priamo originálneho videa, ktoré vám asi bude známe. Ide o pamätnú udalosť, kedy sa obyčajný a neozbrojený muž postavil do cesty armáde prechádzajúcich tankov a odmietal ustúpiť. Táto udalosť je známa dodnes, symbolizuje odvahu a česť postaviť sa za svoj názor a slobodu krajiny i bez zbrane a proti väčšine. Zanechal určité posolstvo, ktoré v tomto prípade môžeme vidieť v originálnej, neupravenej podobe. V ruke držal iba akúsi igelitku s nákupom a svojim telom blokoval inváziu tankov. Neozbrojený muž s igelitkou stojaci v ceste však zostáva dodnes neidentifikovaný.
filmový pás a youtube
•         Jesse Owens 1936
V roku 1936 bol pri moci Adolf Hitler, pričom sa v tomto období odohrali v Nemecku Olympijské hry. Tie boli pod jeho režimom a mali svetu ukázať, že Germáni sú vyvolenou rasou, ktorá dominuje vo viacerých aspektoch. Avšak hier sa zúčastnil i reprezantant spojených štátov afroamerického pôvodu Jesse Owens, ktorý vyhral až 4 podujatia. Adolf Hitler mu odmietal podať ruku a odovzdať osobnú gratuláciu. Vo videu vidíme záznam z bežeckej disciplíny, v ktorej dominuje práve tento Afroameričan.