Pamätné videá z histórie, ktoré zaujali celý svet
Youtube nie je žiadnou neznámou internetovou službou, no možno vám je neznámy jeden zaujímavý fakt, ktorému sa budem v článku venovať.
Vieme, že na Youtube nájdeme oficiálne hudobné videoklipy, zábavné videá, športovné záznamy, rôzne recenzie a podobne, no pri najväčšej úcte k týmto videám a ich divákom, máme možnosť nájsť i skutočne pamätné a zaujímavé videá z pred mnohých rokov, na ktorých vidíme udalosti, ktoré sa významným spôsobom zapísali do našej histórie. Minimálne aspoň čo sa týka morálneho odkazu.
Ako som spomenul, tieto videá sú staré mnoho rokov, svet ich považuje za vzácne a ako jedny z najzaujímavejších, aké sa kedy podarili zachytiť v súvislosti s pamätnými udalosťami počas významných historických zmien. Tieto vzácne záznamy sú dostupné pre každého a zdarma, fomou Youtube. Preto v článku zanechám pár odporúčaní na niektoré videá, ktoré sa zhodujú s touto charakteristikou.
• 1989 Tiananmen Square Protests /Protesty na námestí Tiananmen z roku 89/
Pokiaľ vám názov zatiaľ nič nevraví, je to známy záznam, ktorý má i foto podobu, avšak v tomto prípade priamo originálneho videa, ktoré vám asi bude známe. Ide o pamätnú udalosť, kedy sa obyčajný a neozbrojený muž postavil do cesty armáde prechádzajúcich tankov a odmietal ustúpiť. Táto udalosť je známa dodnes, symbolizuje odvahu a česť postaviť sa za svoj názor a slobodu krajiny i bez zbrane a proti väčšine. Zanechal určité posolstvo, ktoré v tomto prípade môžeme vidieť v originálnej, neupravenej podobe. V ruke držal iba akúsi igelitku s nákupom a svojim telom blokoval inváziu tankov. Neozbrojený muž s igelitkou stojaci v ceste však zostáva dodnes neidentifikovaný.
• Jesse Owens 1936
V roku 1936 bol pri moci Adolf Hitler, pričom sa v tomto období odohrali v Nemecku Olympijské hry. Tie boli pod jeho režimom a mali svetu ukázať, že Germáni sú vyvolenou rasou, ktorá dominuje vo viacerých aspektoch. Avšak hier sa zúčastnil i reprezantant spojených štátov afroamerického pôvodu Jesse Owens, ktorý vyhral až 4 podujatia. Adolf Hitler mu odmietal podať ruku a odovzdať osobnú gratuláciu. Vo videu vidíme záznam z bežeckej disciplíny, v ktorej dominuje práve tento Afroameričan.