Dom a byt

Podľa čoho si vybrať kuchynský drez

Aj keď sa v našich kuchyniach čoraz viac udomácňujú umývačky riadu bez drezu sa rozhodne nezaobídeme. Vybrať si ten, ktorý bude pre vás vhodný nemusí byť vôbec náročné. Stačí len vedieť aký chcete.

kuchyně

Veľkosť
Ak sa u vás v domácnosti nachádza aj umývačka riadu postačí vám menší. Pokiaľ ale stále umývate riad ručne a ste početnejšia rodina bude lepšie vybrať si väčší.

Tvar
Dizajnové, štýlové, ultra moderné kuchynské linky si priam pýtajú výnimočný drez. V súčasnosti nájdete na trhu rôzne tvary – obdĺžnikové, štvorcové, oválne, okrúhle, ale aj atypické (trojuholník, lichobežník,…). Stačí ak sa poriadne poobzeráte a nájdete kúsok, ktorý perfektne zapadne do vašej kuchyne tvarom aj farbou.

Materiál
Kuchynské drezy podstupujú každý deň skúšky odolnosti. Odolávajú vysokým aj nízkym teplotám, škrabancom a nárazom. Aby ste túto časť linky nekupovali každých pár mesiacov zadovážte si ho z kvalitného materiálu.
Nerez– tento materiál odoláva vysokým teplotám, ľahko sa udržiava a je zdravotne nezávadný. Má ale aj pár nevýhod. Zostávajú na ňom stopy po vode (vodný kameň). Aj keď je nerez kvalitný materiál, časom na nej vidieť škrabance.

Keramika– drezy z keramiky sú odolné voči škrabancom, deformáciám nárazom a aj vysokým teplotám. Vyrábajú sa v rôznych farebných odtieňoch a ich vyblednutie či zmena farby nehrozí ani keď ich budete čistiť chemickými prípravkami. Ich jedinou nevýhodou je ich cena, ktorá je z tých vyšších.

dřez

Granit – viac a viac obľúbený materiál, ktorý si tlačí cestu do našich kuchýň. Granit je v podstate kamenina – rozdrvený kameň zmiesený s farbivom a spojivom. Odoláva teplotám nad 250°C, škrabancom, rozbitiu a aj nečistotám. Dostanete ho kúpiť v rôznych farbách počítajte ale s vyššou obstarávacou cenou.
Kompozit– základom kompozitného drezu je certifikovaný syntetický materiál, ktorý je odolný voči vysokým teplotám, agresívnym chemikáliám a škrabancom.