Hobby

Spôsob, ako si poradiť s neželanými návštevami operencov

Chalupári alebo majitelia domov určite vedia, aký problém spôsobujú húfy vtákov, sediace na nevhodných miestach alebo hniezdiace na povalách či v zateplení domu. Ak si s tým neviete poradiť, tak je na čase zájsť do obchodu, na Slovensku už nájdete širokú ponuku výrobkov s týmto zameraním.
Základom nie je vtáky zahubiť, ale premiestniť  ich hniezda na vhodnejšie miesta a takisto odviesť ich pozornosť od sadania tam, kde nám robia problémy na iné, vhodnejšie. Zábrany, slúžiace  na tento účel môžu byť elektrické, mechanické či chemické a hlavne vám pomôžu udržať okolie čisté, bez množstva pierok, trusu či iných biologických materiálov.
 
výstava

  • Hroty

Ide o nehrdzavejúci pásik s privarenými tŕňmi, ktoré vtákom nedovolia dosadnúť si. Vyrobené sú v rôznych šírkach, hrúbkach aj výškach a inštalovať sa dajú napríklad pod parapety, výklenky, rímsy či trámy na pergolách a podobne. Prichytiť ich možno skrutkami alebo lepidlom dokonca aj na neprístupné miesta, kde je údržba takmer nemožná.
 

  • Elektrický systém

Podstatou sú nehrdzavejúce tyčky osadené v určitých rozostupoch od seba a prepojené sa potom pripoja na zdroj elektrického napätia. Vtáčik si sadnutím na tyčky vytvorí kontakt a zasiahne ho slabý elektrický šok. Tiež sa montuje na rímsy či okraje budov a podobne.
 

  • Chemické prostriedky

Táto možnosť sa často využíva hlavne v mestách na odpudzovanie vtákov, ktorí vylučujú mnoho exkrementov a ohrozujú tým zdravie ľudí. Aplikujú sa na parapetné dosky, výklenky, sochy či strešné škridle. Sú neškodné, vyrobené z prírodných látok.
 

  • Plašenie hlasom

Tento spôsob je možný aplikovať len v neobývaných oblastiach. Reproduktory totiž vydávajú núdzové signály, ktoré im oznámia, že kŕdeľ je v nebezpečenstve a vtáky v dosahu  tým odplašia a dezorientujú.

havran
 

  • Laser

Odpudzovače na základe laserových lúčov je účinné hlavne na havrany, nepredvídavo a náhodne oslepí vtáky, no použiť ho je dovolené len do času, kým nezačnú havrany hniezdiť, teda do 15.marca.
Žiarenie má výkon do 5mW a veľmi osvedčené je nočné plašenie, po ňom sa už havrany do hniezda nevrátia.