Auto moto

Správanie dnešných vodičiek v doprave

Automobil sa stáva nevyhnutným prostriedkom pre chod domácnosti. Ženy jazdia autami do zamestnania, na nákupy, vozia deti do školy, k lekárovi, k starým rodičom a pri dlhých cestách na dovolenku úspešne striedajú za volantom manžela. Motoristky sa dnes na ceste prejavujú sebavedomejšie a odvážnejšie v porovnaní s vodičkami zo sedemdesiatych rokov minulého storočia. Odlišnosti správania žien v doprave nepramenia iba z osobnostných a vekových zvláštností alebo dopravných podmienok, ale napríklad aj z viazanosti na typ dopravného prostriedku. Mladá pani za volantom prepychovej Mazdy býva dominantnejšia a razantnejšia ako vodička starého Favoritu.
moderní žena
Čo hovoria štatistiky
Štatistiky naznačujú relatívnu vyrovnanosť spôsobov zlyhávania vodičiek a vodičov. Takmer zhodné dáta medzi vodičkami a vodičmi ale nachádzame v príčinách zlyhaní. Neprimeranou rýchlosťou zavinili motoristky 15,8 % nehôd a motoristi 16,1 %. Nesprávnym predbiehaním bolo u žien len o 0,6 % menej zrážok ako u mužov. Nedaním prednosti v jazde havarovalo skoro o 10 % viac žien ako mužov. Nesprávny spôsob jazdy súvisel u vodičiek s 57 % stretov a u vodičov v 64 %. V prvej polovici roku 2008 zahynulo 48,6 % motoristiek a 46,6 % motoristov kvôli neprimeranej rýchlosti. Nič na tom nemení fakt, že u vodičiek končia smrťou asi 3 % z 1000 havárií. V absolútnych číslach sa to však javí inak. V prvej polovici roku 2008 mali ženy na svedomí skoro 12 000 nehôd a muži až 67 000.
žena v BMW
S rastúcim počtom motoristiek však rastie aj počet zlyhaní. Kým v roku 1985 spôsobili vodičky asi 5 % zo všetkých nehôd, v roku 2005 16 %. Ak navzájom porovnávame celú populáciu vodičiek a vodičov, tak sú ženy v cestnej premávke štatisticky úspešnejšie. Na druhej strane však postupne narastá počet motoristiek s potenciálnou potrebou vyrovnať sa mužom v problémovom dopravnom správaní a taktiež preberajú úlohu nedisciplinovaných účastníkov cestnej premávky, vytvárajú konflikty aj kritické dopravné situácie. Zaujímavé by bolo rovnaký prieskum zopakovať s odstupom desiatich rokov.