Chcete nájsť architekta, s ktorým si budete rozumieť?


Podľa čoho vyberiete správneho architekta? Ak nekupujete už postavený dom, resp. budovu, ale máte záujem bývať doslova v niečom vlastnom, pravdepodobne máte nejaké predstavy, ako by táto vaša stavba mala vyzerať. Je ale naozaj vhodné následne riešiť tieto predstavy s nejakým skúseným architektom a využiť jeho odborné služby. Návrhy, rady a dokumentácie. Ale aj v tomto odvetví platí, že narazíte na odborníkov, ktorých prístup a celkové služby sa môžu vzájomne odlišovať. A vy samozrejme chcete nájsť solídneho projektanta, s ktorým si vytvoríte dôverný vzťah.

peňažeka, peniaze

Áno, pri výbere je zvyčajne silným faktorom cennik architekta, hoci sú tu aj iné dôležité náležitosti ako napríklad:

Je známe, že každý z dostupných architektov by mal mať a pravdepodobne aj má nejaký svoj vlastný štýl projektov. V tomto obore skrátka natrafíme na originalitu architektúry. Je to niečo ako nejaké konkrétne jedlo, ktoré však v každej reštaurácii chutí inak, pretože všade majú iného šéfkuchára a ten má svoj tajný recept. A týmto podobným spôsobom sa odlišuje aj architektúra a jej projektanti. Ak teda chcete spoznať aj iné „príchute“, v tomto prípade teda iné návrhy a riešenia, nebojte sa pozrieť aj na iných projektantov, pretože tie prvotné návrhy a konzultácie sú väčšinou zdarma.

meter, plány

Ale koho osloviť najskôr? No tak, ako aj pri iných službách, aj tu sa môžete najskôr riadiť referenciami, teda názormi, skúsenosťami a hodnoteniami spokojných/nespokojných zákazníkov. A tieto hodnotenia v súčasnosti najrýchlejšie a veľmi prehľadne nájdete na internete. Nielen na webe architekta, ale napr. aj cez azet alebo jednoducho cez google.

V neposlednom rade dajte na svoje vlastné pocity z toho, ako sa vám s týmto architektom spolupracuje. Pretože tu nevravíme o nejakom krátkom rozhovore, ale o fakte, že s týmto človekom budete v kontakte stále častejšie a teda dosť dlho na to, aby ste si o ňom a jeho poskytovaných službách vytvorili svoj vlastný názor.